Samsung slår Apple for første gang i tre år

Samsung fik et godt tredje kvartal på det amerikanske marked. I Danmark har Samsung omkring 25 procent af markedet for smartphones.

Samsung Galaxy Note20 Ultra
Samsung Galaxy Note20 Ultra (Foto: MereMobil.dk)

Trods coronapandemien har Samsung solgt godt i tredje kvartal 2020. Det fremgår af tal fra Strategy Analytics. For første gang i tre år, er det lykkedes Samsung at overhale Apple på deres hjemmemarked i USA.

I tredje kvartal 2020 tog Samsung en markedsandel på 33,7 procent i USA. Det er en fremgang på 6,7 procent i det tilsvarende kvartal i 2019.

Apples markedsandel var 30,2 procent i tredje kvartal 2020.

Ifølge Strategy Analytics nød Samsung i kvartalet godt af en stor efterspørgsel på budget- og mellemklassetelefoner, hvor Samsung har et stort udvalg. Derudover fik topmodeller som Samsung Galaxy Note20 og Samsung Galaxy Z Fold2 mere opmærksomhed på det amerikanske marked i tredje kvartal.

Fremgangen for Samsung i USA ligger i tråd med den globale tendens, skriver Apple Insider, hvor Samsung ifølge en rapport fra oktober genvandt positionen som den største smartphoneproducent i verden, ifølge IDC – ligeledes i tredje kvartal.

Samsung var ellers blevet slået af Huawei. Apple fik i kvartalet en fjerdeplads på verdenshitlisten.

Apple nu kun fjerde størst på smartphones

I Danmark havde Samsung i tredje kvartal 2020 en markedsandel på omkring 25 procent målt i styksalg, mens Apples styksalg lå omkring 51 procent, viser en opgørelse af indberettede salgstal fra analysefirmaet GfK, som MereMobil.dk har haft mulighed for at kigge i.

Den seneste telefon i Galaxy S20-serien, som Samsung har sendt i butikkerne her i landet, er Samsung Galaxy S20 FE. Du kan herudner se en duel mellem Galaxy S20 FE og Galaxy S20.

Mere til historien

Samsung har senest præsenteret en lavpris 5G-telefon med navnet Samsung Galaxy A42 5G. Telefonen har en vejledende pris på 2.699 kroner. Salget startede i Danmark den 6. november 2020.

MacBook Pro med OLED og Touch-skærm kan lande næste år

RYGTE: Et nyt rygte for MacBook Pro antyder, at modellen kan få touchskærm sammen med OLED.

(mere…)
Samsung ruller One UI 8 ud: AI-funktioner og optimeret brugerflade

Samsung har startet den officielle udrulning af One UI 8 til en række Galaxy-enheder. Se hvilke her. 

(mere…)
Nu kan Apple Watch tjekke efter forhøjet blodtryk – virker også i Danmark

KORT NYT: Apple har fået godkendt deres blodtryksmåling via Apple Watch i flere lande, heriblandt Danmark.

(mere…)
Samsung S25 FE skuffer på ét altafgørende punkt | TEST

TEST: Den har en fremragende skærm, god ydeevne og fin batteritid. Alligevel efterlader den nye Samsung Galaxy S25 FE et vigtigt spørgsmål ubesvaret.

(mere…)
Samsung begynder snart at udsende One UI 8 (Android 16)

Udrulningen af One UI 8 begynder snart, men nogle modeller må vente et par måneder.

(mere…)
iOS 26 kan hentes – her er nyhederne

Vi har samlet et overblik over alle nyheder om iOS 26 i denne artikel, så du ved, hvad du kan se frem til.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
6 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram