Samsung Galaxy Z Fold3 kommer måske tidligere end ventet

RYGTE: Den kommende efterfølger til Galaxy Z Fold2, ventes at komme hurtigere end vi havde ventet.

v
Samsung Galaxy Z Fold2 får snart en efterfølger (Foto: Samsung)

Der er mange rygter involveret i den næste smartphone i Fold-serien. Rygterne har både gået på kamera under skærmen og support af S-Pen. Det skriver Pocketnow.

Det nye rygte går nu på en lancering i juni 2021, fremfor efterår 2021. Dette skubber produktionen tættere på, og betyder også, at Samsung inden længe er færdige med deres design.

Faktisk skulle Samsung være i gang med at få de sidste ting på plads, inden telefonen bliver masseproduceret.

Efter planen vil Samsung Galaxy Z Fold 3 erstatte Note-serien. Dette vil dermed også betyde et farvel til næsten 10 år med Galaxy Note.

Samsung Galaxy S21-serien lækket og detaljer afsløret

Galaxy Note-serien har været en populær serie blandt mange niche-brugere, men har også lidt sin ulykke. De fleste husker nok batteri-problemet på Galaxy Note 7, der medførte, at nogle enheder kunne bryde i brand. Samsung måtte derfor trække telefonen tilbage efter ulykken.

Som nævnt tidligere har der også været rygter omkring kamera under skærmen og support af S-Pen. Begge dele ville give god mening at tilføje til den næste Galaxy Fold, især hvis Galaxy Note udgår.

Et problem med S-pen er at skærmen er alt for blød. Grundet dette er skærmen også mere modtagelig for ridser.

Var dette spændende læsning? Få flere interessante mobilnyheder i indbakken to gange om ugen, så er du altid opdateret! Tilmeldingen er gratis. Frameld når du har lyst.

Mere til historien

Vi har tidligere kunne berette om rygter, hvor det forlyder sig at Galaxy Note-serien bliver droppet i 2021

Sony WH-1000XM6 afsløret med pris og specifikationer

En produktannonce på Amazon afslører flere detaljer om det kommende Sony WH-1000XM6-headset.

(mere…)
Apple arbejder på AI-søgning i Safari

Apple overvejer AI-drevet søgemaskine i Safari.

(mere…)
Måske comeback til iPhone-batteritilbehør

RYGTE: Apples smart batteri-case står til et comeback i forbindelse med iPhone 17 Air.

(mere…)
Motorola Razr 60 Ultra: Det mener anmelderne

Motorola Razr 60 Ultra er i butikkerne. Vi har samlet nogle af anmeldelserne til dig.

(mere…)
iPhone 20-års jubilæumsmodel med store ændringer

RYGTE: Vi nærmer os snart en milepæl, når det gælder iPhones, og store ændringer kan være på vej til netop den model.

(mere…)
iPhone 17 Air går ikke på kompromis med batteriet

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Air vil blive den tyndeste iPhone nogensinde, men går ikke på kompromis med batteriet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram