Apple har solgt mere end 500 millioner iPads

KORT NYT: For første gang siden 2018 har Apple kommenteret på, hvor mange iPads der er solgt på verdensplan.

Apples topchef Tim Cook fortæller, at der nu er solgt mere end 500 millioner eksemplarer af iPads på verdensplan (Foto: The Verge)
Apples topchef Tim Cook fortæller, at der nu er solgt mere end 500 millioner eksemplarer af iPads på verdensplan (Foto: The Verge)

I løbet af det sidste årti har Apple solgt mere end 500 millioner iPads. Det oplyste Apples topchef Tim Cook i forbindelse med annonceringen af de nyeste iPad-modeller ved eventen ”Time Flies”.

Afsløringen om, at der nu er solgt mere end 500 millioner iPads er første gang siden november 2018, at Apple kommenterer på salget af iPads. Dengang meddelte de, at de ikke længere ville offentliggøre salgstal i forbindelse med fremlæggelsen af kvartalsregnskaberne.

Apple: Du får ikke længere salgstal for iPhone, iPad og Mac

Det er ikke præciseret, hvor mange eksemplarer af de enkelte udgaver af iPads der er solgt – eller det helt præcise antal.

Apple præsenterede også to nye iPads. Det blev til en ny iPad (8. generation) og en ny iPad Air.

GÅ IKKE GLIP AF FREMTIDEN ⚡️
Tech-verdenen bevæger sig hurtigt. Vi samler de vigtigste nyheder, så du altid er foran – leveret direkte i din indbakke 4 gange om ugen.

Hold mig opdateret (gratis)


Mere til historien

Foruden nye iPads offentliggjorde Apple også nye udgaver af Apple Watch. Her havde de et Apple Watch SE i ærmet. Samtidigt kunne vi konstatere, at Apple Watch Series 5 nu udgår. Derudover blev det også til det ventede Apple Watch Series 6.

Nye Siri-funktioner: Sådan ændrer Gemini din iPhone

Apple og Google samarbejder om at gøre Siri markant klogere. Her er de nye funktioner, du kan se frem til i iOS 26.4 og fremover.

(mere…)
Apple kopierer Adobe: Slut med at eje dine favorit-apps?

Apple har altid ladet dig eje dine pro-apps, men nu ændrer alt sig. Med den nye Creator Studio-pakke følger Apple i Adobes fodspor og låser de nyeste funktioner bag et abonnement.

(mere…)
Apple og Google i historisk aftale: Siri ændres for altid

Nu er det officielt. Apples stemmeassistent Siri undergår en massiv forvandling takket være teknologien fra en af de største konkurrenter.

(mere…)
Apple er nu verdens største mobilproducent

Efter et intenst år med benhård konkurrence har Apple formået at vippe Samsung af pinden. Det viser nye tal.

(mere…)
iPhone 17e: Kraftfuld og billig iPhone på vej

Med A19-chip og Dynamic Island ser iPhone 17e ud til at blive et godt tilbud. Se her, hvornår den nye budgetmodel forventes klar.

(mere…)
Få hurtigere Wi-Fi på din Mac og iPad med ny opdatering

En overset nyhed i iPadOS 26.2 og macOS 26.2 gør dit internet hurtigere på en lang række populære Apple-modeller. Vi forklarer her, hvad det betyder for dig.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
15 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram