Apple stopper salget af iPhone 7 og iPhone 8 i Tyskland

Apple stopper salget af iPhone 7 og iPhone 8 i Apple Store på det tyske marked.

Domstolen i München fældede op til jul en dom, der endte med fordel til Qualcomm fremfor Apple.

iPhone 7 (Foto: Apple)
iPhone 7 (Foto: Apple)

iPhone 7 og iPhone 8 indeholder nemlig en chip fra selskabet Qorvo, som domstolene mener krænker et af Qualcomms patenter.

Det er ”envelope tracking”-patentet, der er inden for batterispareområdet. Du kan læse mere om det omtalte patent her.

RYGTE: Apple på vej med iPad Mini og ”billig” iPad i 2019

Også i Kina har Qualcomm vundet en lignende sag, der betød salgsstop for flere forskellige iPhone-modeller.

Qualcomm er kommet med nedenstående officielle udmelding.

-“To respekterede domstole i to forskellige områder af verden har i de seneste uger bekræftet værdien af Qualcomms patenter, samt udråbt Apple til at være regelbryder og samtidig udstedt forbud mod at sælge iPhones på de vigtige markeder – Tyskland og Kina,” lyder det fra Qualcomm i denne meddelelse.

Apple har appelleret afgørelsen og er kommet med meldingen til offenligheden om, at alle deres modeller fortsat vil være tilgængeligt via operatører og forhandlere.

Salget af iPhone 7 og iPhone 8 er imidlertig stoppet i Apple Stores på det tyske marked. Det skriver Computerworld.dk.

Om sagen vil ramme flere lande, er i skrivende stund uvist.

Mere til historien

Apple droppede Qualcomm, som leverandør af chips i sommer efter 10 år, hvor de altså har været leverandør til Apples telefoner. Siden er beskyldningerne kommet fra begge parter mod hiannden. I 2017 kom 20 procent af Qualcomms totale chip-salg fra modem-chips til Apple. Apple vil fremadrettet benytte Intel-modem.

Læs også:
Apple har sat prisen ned på iPhone Xr

Apple Watch Series 11: Endelig mere batteritid | TEST

ANMELDELSE: Batteritiden er udvidet, men er det nok? Her er min vurdering af Apple Watch Series 11.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Den britiske regering VIL have en bagdør i iCloud

Den britiske regering giver ikke op og gør nu et nyt forsøg på at få implementeret en bagdør til iCloud.

(mere…)
Hvilke Apple-nyheder kan vi forvente i oktober?

OVERBLIK: Der er stadig flere produkter, som vi venter på bliver lanceret fra Apple. Disse produkter kan meget vel lande i oktober.

(mere…)
Qualcomm annoncerer Snapdragon 8 Elite Gen 5

Næste generation af det populære flagskibs-chipset er klar med fokus på AI-oplevelser og gaming på mobilen.

(mere…)
iPhone 17 Pro Max overhaler forgængeren i opladning

Den nye iPhone 17 Pro Max overgår forgængeren, når det gælder opladning. Nu er det testet, hvad den maksimalt kan lade med.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
16 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram