iPhone Xr sælger dårligere end forventet

Rygterne svirrer om, at Apple har skruet ned for produktionen af iPhone Xr, da telefonen angiveligt sælger dårligere end forventet.

iPhone Xr

iPhone Xr (Foto: Apple)

Apple skulle angiveligt have skruet ned for produktionen af iPhone Xr, da salget indtil videre har været lavere end forventet. Det skriver Tek.no.

Det er netavisen Nikkei Asian Review, der skulle have talt med kilder hos de produktionsfirmaer, som Apple benytter. Kinesiske Foxconn, er det største produktionsselskab som Apple samarbejder med, og de skulle ifølge kilden kun bruge 45 ud af de 60 produktionslinjer, der ellers sat op til iPhone Xr.

Derfor tyder det på, at der dagligt produceres omkring 100.000 færre end oprindelig planlagt, mener Nikkei Asian Review.

 – iPhone Xr solgt i 9 mio. eksemplarer i åbningsweekenden

Dermed er det altså også en nedskalering på omkring 20-25 procent.

Det er ikke kun Foxconn, at dette skulle være gældende hos, men også Pegatron, som er en anden topleverandør til Apple.

Derimod skulle produktionen af iPhone 8 og iPhone 8 Plus til gengæld være blevet opjusteret, da efterspørgslen på de ”ældre” enheder er større end forventet.

Om denne efterspørgsel på iPhone 8-modellerne kommer fordi, at den er billigere end iPhone Xr er uvist. Det kan også handle om, at nogle mobilkøbere gerne vil den gamle hjem-knap og den “velkendte iPhone”. Det er nemlig slut nu, hvor det altså ikke længere ser ud til, at Apple vil producere iPhones med ”hjem-knappen”.

 – iPhone Xr roses til skyerne af udenlandske anmeldere

iPhone 8 koster 5.349 kroner for varianten med 64 GB intern hukommelse, mens der skal 6.699 kroner på bordet for 256 GB varianten. Plus modellen har priser på henholdsvis 6.249 kroner og 7.599 kroner. Dermed kan mobilkøberne altså få en iPhone 8 med 256 GB intern hukommelse for samme pris, som en iPhone Xr koster med 64 GB intern hukommelse.

iPhone Xr er ellers en yderst god smartphone, som vi på MereMobil.dk netop har anmeldt til topkarakter.

ANMELDELSE: iPhone Xr – god nok til de fleste

Vælger man iPhone 8 fremfor iPhone Xr, så får man mere ”telefon” for pengene. Til gengæld får man ikke noget af ”fremtiden”, som ansigtsgenkendelse, trådløs opladning osv. Så det er som med alt andet, at man skal vurdere hvad der er vigtigt for én selv.

Mere til historien

Du kan også læse vores anmeldelse af iPhone Xs og iPhone Xs Max, som vi anmeldte for nogle uger tilbage.

Skal du vælge iPhone 16e eller iPhone 16?

GUIDE: Vi har sammenlignet den nye iPhone 16e med iPhone 16 for at give dig det bedste overblik.

(mere…)
Du skal vide dette om den nye billig-iPhone

På papiret er ydelsen fra iPhone 16e og iPhone 16 ens, men der er en lille detalje som kan påvirke ydelsen.

(mere…)
iPhone 16e er her! Ny billigmodel erstatter iPhone SE

Endelig! Den billigste iPhone netop nu er iPhone 16e. Se pris og detaljer her.

(mere…)
iPhone 16E bliver navnet på Apples nye budgetvenlige iPhone?

Apple vil formegentlig lancere en ny budgetvenlig iPhone i dag. Modellen har tidligere heddet SE – men det ændres måske. 

(mere…)
Prisvenlig Galaxy Z Flip FE antydes

En opdatering har antydet en kommende Galaxy Z Flip FE - en prisvenlig fliptelefon fra Samsung.

(mere…)
Spotify Hi-Fi: Nu igen!

RYGTE: Spotify Hi-Fi står til at komme ud i år – har vi ikke hørt den før?

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
113 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram