Rygter om Nokia X – ny mellemklasse-mobil med “hak” i toppen af skærmen

RYGTE: “Nokia X“ får efter alt at dømme et “hak” i toppen af skærmen.

Nokia 7 Plus

Ligesom Nokia 7 Plus, så den kommende Nokia-telefon dual-kamera på bagsiden. (Foto: Nokia)

Apple, Huawei, OnePlus og nu Nokia. Listen over mobilproducenter, der vælger at lancere smartphones med “hak” i skærmen bliver tilsyneladende en producent længere. Det står klart, da nye rygter peger på, at også Nokia arbejder på en telefon med et “hak” i toppen af skærmen. Det skriver Android Authority, der henviser til Nokiamob.

Nokia 8 Sirocco kan købes i Danmark fra april

Modellen har ikke noget officielt navn, men i folkemunde bliver den omtalt som “Nokia X”. Dermed har både design og navn en slående lighed med Apples iPhone X fra 2017. De lækkede billeder af Nokia X stammer angiveligt fra en event i Kina, hvor udvalgte personer fik lov til at møde den kommende telefon.

Ved eventen rangerede Nokia X angiveligt højere end Nokia 8 Sirocco, der ellers er Nokias seneste topmodel. Dermed bliver Nokia X måske dyr; Nokia 8 Sirocco står nemlig i godt 7.000 kroner.

De nye Android-telefoner fra Nokia er klar – lover opdateringer i tre år

Andre faktorer peger dog på, at Nokia X ikke bliver Nokias nyeste topmodel. Indmaden kommer angiveligt til at bestå af Snapdragon 636 SoC. Denne SoC finder man hovedsagligt i telefoner fra mellemklassen. Snapdragon 636’eren bliver efter sigende akkompagneret af 4 GB RAM; eller 2 GB mindre end det, man finder i Nokia 8 Sirocco.

På fronten af Nokia X finder man en skærm på 5,8 tommer med et skærmforhold på 19:9. I toppen er der som nævnt et “hak”, der formodentlig huser selfie-kamera, sensorer samt en højttaler til opkald.

Bagsiden er hjemsted for et dual-kamera samt en fingeraftrykslæser. Det er derfor meget sandsynligt, at Nokia X ikke udstyret med ansigtsgenkendelse som man finder på iPhone X og Huaweis P20-telefoner.

HMD Global ventes at præsentere Nokia X i løbet af maj. 

Mere til historien

Nokia blev relanceret af HMD Global i 2016. I 2017 fulgte så den første model.

Galaxy S26-serien kan få voldsom chip

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26-serie får måske Samsungs egen chip med voldsom performance.

(mere…)
iPhone 18 Pro kan få en stor kameranyhed

RYGTE: Næste års iPhone 18 Pro kan måske få en stor kameranyhed, der kan forbedre baggrundsløring på billeder.

(mere…)
Tre smarthome-produkter ventes fra Apple

RYGTE: Det ventes, at Apple er på vej med tre smarthome-produkter i de kommende år, hvoraf et af dem er den længe ventede 'HomePad'.

(mere…)
Flere Apple-produkter ventes denne uge

RYGTE: Flere nye Apple-produkter kan være på vej denne uge – i hvert fald hvis man skal tro rygterne.

(mere…)
Er Tim Cook på vej ud?

Det tyder på, at Apple er i gang med en større ændring i ledelsen og forbereder et skifte af deres CEO, Tim Cook.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 Ultra kan få orange farve

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26 Ultra får måske inspiration fra iPhone 17 Pro-modeller.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram