Samsung Galaxy S8 har vind i sejlene

Med et salg på over 20 mio. enheder på knap 2,5 måneder er interessen for Samsungs flagskibs-modeller uændret, viser salgsanalyse.

Samung Galaxy S8 (Foto: Samsung)

Samung Galaxy S8 (Foto: Samsung)

Kan 20 millioner brugere af Samsung Galaxy S8 og S8 Plus tage fejl? Næppe!

Under alle omstændigheder har de første købere af Samsungs topmodeller ikke efterladt en slipstrøm af negative oplevelser, og nu kan en rapport fra analysefirmaet Strategy Analytics notere, at Samsung har sendt over 20 millioner enheder af Samsung Galaxy S8 og S8 Plus på markedet.

Det skriver online-erhvervsmediet Theinvestor.co.kr.

Ifølge Strategy Analytics indsamling af data ramte Samsung de 20 millioner enheder efter Galaxy S8 og S8 Plus havde været på markedet i 71 dage. Det giver et snit på knap 279.000 enheder om dagen.

Samsungs chef for den mobile division, Koh Dong-jin, har tidligere udtalt, at salget af Galaxy S8 i juni lå 15 procent højere end da Samsung slap Galaxy S7 løs på markedet.

Koh Dong-jin sagde desuden i slutningen af juli, at selvom lanceringen af ​​S8-modellen lå en måned senere end S7-lanceringen udgivelsen (S7 blev lanceret i marts 2016), er salget af det nyeste flagskib på nogle globale markeder dobbelt så stort som S7.

Populariteten af Samsungs flagskibs-modeller er således uændret. Og det på trods af den eklatante fiasko med Galaxy Note 7, som blev trukket tilbage efter defekte batterier brød i brand.

Mere til historien

Der har tidligere været rygter om hvorvidt, Samsung helt ville droppe Note-serien, men ifølge The Investor er der nu sat dato på næste generation af Galaxy Note. Samsung vil løfte sløret i New York den 23. august. Det koreanske nyhedsmedie, The Bell, har tidligere skrevet, at Samsung ville fremskynde den nye Galaxy Note for at få et forspring inden iPhone 8 lanceres. Hvornår Apple slipper iPhone 8 løs vides endnu ikke.

Nyt mellemklassevåben: Samsung Galaxy S25 FE har vildt høj startpris

Nu kommer Samsung Galaxy S25 FE er nedgraderet S25’er til en ALT for høj startpris.

(mere…)
Nu er det slut for Samsung Galaxy Note 20

Det er slut med garanterede opdateringer til Samsung Galaxy Note 20. Flere telefoner falder snart for grænsen.

(mere…)
Microsoft Copilot kommer på Samsungs TV-skærme

KORT NYT: Samsung har indgået et samarbejde med Microsoft om integrering af deres Copilot i flere nye Samsung TV-modeller.

(mere…)
Samsung Galaxy S25 FE: Nyt læk viser alle farver

Samsung ventes at lancere den nye Galaxy S25 FE senere denne uge. Billeder af enheden er lækket.

(mere…)
Samsung inviterer til Galaxy event

(mere…)
Ny ultra billig smartphone – Samsung Galaxy A17 5G

Samsung er klar med en ny prisvenlig model i den populære Galaxy A-serie. Mød her Galaxy A17 5G.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram