Android 7.1 er på vej til Samsung Galaxy S8

Android 7.1 testes på Samsung Galaxy S8 og Galaxy S8+ i Australien og ventes derfor på vej til din enhed i nær fremtid.

Samsung - Android 7.0 Nougat

Samsung – Android 7.0 Nougat

Teleselskabet Vodafones australske division oplyser, at der testes på Android 7.1 på Samsung Galaxy S8 og Galaxy S8+.

 – TEST: Samsung Galaxy S8+  – mega flot og kompakt

Således konkluderer Androidguys.com, at Android 7.1 meget vel kan være på vej ud til flere operatører, og at det derfor kun er et spørgsmål om tid før Android 7.1 er klar til din Samsung Galaxy S8.

Da den kinesiske smartphone-prooducent, OnePlus, i marts gjorde Android 7.1.1 Nougat tilgængelig til modellerne OnePlus 3 og OnePlus 3T lød opgraderingerne således:

  • Opgraderet til Android 7.1.1
  • Opdateret Googles sikkerhedsrettelser til 1. marts 2017
  • Tilføjet udvidet skærmbillede
  • Forbedret fotografering af bevægende objekter med reducering af sløring
  • Forbedret videostabilisering under optagelse (EIS 2.0)
  • Forbedret Wi-Fi-forbindelse
  • Forbedret Bluetooth-forbindelse
  • Generelle fejlrettelser

 – Android 7.1.1 Nougat klar til OnePlus 3 og OnePlus 3T

Desuden fyldte opdateringen 353 MB. Det er dog ikke sikkert, at alle disse ændringer også kommer til Galaxy S8.

Mere til historien

Du kan stadig købe en helt ny smartphone med en relativt gammel Android version – for eksempel version 6 eller 7.0 -selvom både Android 7.1.1 og Android 7.1.2 er frigivet. Men vær opmærksom på at sikkerhedslaget i Android-udgaverne er det største problem. Det er nemlig ikke unormalt, at støde på helt nye telefoner med et flere måneder gammelt sikkerhedsniveau. Det svarer, lidt for enkelt til, at køre med et antivirus program på computeren, der ikke har været opdateret i flere måneder. Eller til at undlade at installere sikkerhedsopdateringer til f.eks. Windows.

Samsung Galaxy Tab S11 Ultra er ULTRA lækker | TEST

(mere…)
Samsung Bespoke AI Jet Ultra – ledningsfri støvsuger med AI | TEST

ANMELDELSE: AI er en gimmick og tømningsstationen et skrummel, men Bespoke AI Jet Ultra er en utrolig effektiv ledningsfri støvsuger.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 får måske alligevel en plus-model

RYGTE: Måske kommer der alligevel en plus-udgave til Samsung Galaxy S26-serien.

(mere…)
Samsung dropper muligvis OneDrive til fotobackup

Kildekoder i en ny One UI-software viser, at Samsung måske er på vej til at droppe OneDrive til fotobackup.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 Pro bliver måske ikke særlig “pro”

RYGTE: Det ventes, at Samsung vil lancere en ny Pro-telefon til næste år, Galaxy S26 Pro. Men måske bliver den ikke særlig "pro".

(mere…)
Samsung ruller One UI 8 ud: AI-funktioner og optimeret brugerflade

Samsung har startet den officielle udrulning af One UI 8 til en række Galaxy-enheder. Se hvilke her. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
24 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram