Apple presses af Netflix og Amazon

Apple taber markedsandele, når det drejer sig om filmleje og -salg. Markedet for Apple er halveret i forhold til for fem år siden.

Apple Macbook

Apple presses på digitalt indhold af tjenester som f.eks. Netflix og HBO

IT-giganten Apple presses ganske meget når det drejer sig om filmleje og -salg.

Således er Apples markedsandel igen faldet, og ligger nu på mellem 20 og 35 procent. For fem år siden lå markedsandelen på over 50 procent på det amerikanske hjemmemarked. Det skriver den amerikanske velansete finansavis Wall Street Journal.

Apple ønsker ikke at kommentere tallene, som kommer via unavngivne kilder. Men man kan dermed heller ikke afvise, at presset kommer fra streamingtjenester som Netflix og HBO, og senest internetgiganten Amazon og USAs største udbyder af kabel-tv, Comcast.

Specielt streamingtjenesterne presser Apple, fordi kunderne tilsyneladende der får opfyldt deres behov og derfor i mindre grad lejer eller køber film.

Apple solgte i 2016 for i omegnen af 24 milliarder dollars – eller godt 153 milliarder kroner – i divisionen, som omfatter App Store, mobilbetalingstjenesten Apple Pay og musiktjenesten Apple Music. Her indgår også omsætningen i iTunes, som alene i 2016 omsatte for 4,1 milliarder dollars, skriver Berlingske Business.

Mere til historien

Kampen mod kopiering af film og musik fik en stærk spiller i 2003, da Apple lancerede iTunes. Med iTunes blev det nemt og forholdsvis billigt at købe helt lovlige digitale musikfiler. I 2006 blev iTunes udvidet med film, tv-serier og andre digitale medier.

Billigere iPhone-reparation: Nu tvinges Apple til at sænke prisen

Har du en smadret skærm eller et slidt batteri? En ny historisk afgørelse betyder, at du snart kan spare mange penge på at få din iPhone fixet i Danmark.

(mere…)
Gratis Oscar-uddeling på YouTube? Sådan ser du showet

Nu rykker den røde løber og guldstatuetterne online. Læs om YouTubes massive opkøb af rettighederne til Oscar-uddelingen her.

(mere…)
Streaming-krigen eskalerer: Netflix-opkøb ramt af beskidte tricks

Dramaet om HBO og Warner Bros. tager en uventet drejning. Netflix er blevet ramt af et bagholdsangreb fra Paramount, der involverer beskyldninger om vildledning og falske milliarder.

(mere…)
Sejr for brugerne: Regeringen har droppet omstridt VPN-forbud

Kritikken haglede ned. Nu trækker kulturministeren i nødbremsen. Det forslag, der truede med at gøre det ulovligt at se udenlandsk TV via VPN, er pillet af bordet. Læs ministerens forklaring her.

(mere…)
Apple genopliver: iMac Pro kan være på vej

Siden Intel-dagene har der været stille. Men nu er der fundet beviser dybt i systemet, der tyder på, at Apple endelig har lyttet - iMac Pro kan være på vej.

(mere…)
Apple og Samsung går fri: Din mobil bliver (måske) hverken dyrere eller dårligere

Mens konkurrenterne kæmper med en global krise, ser de to giganter ud til at klare frisag. Se hvorfor du (måske) slipper for prisstigninger næste år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
10 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram