iPhone 8 vil få hurtig opladning

Mange Android-telefoner har længe understøttet hurtig opladning. Apple er nu også klar med hurtig opladning til iPhone 8-modellerne.

Apples iPhones har ikke USB Type-C, men i stedet deres egen Lightning-port. USB Type-C er en teknologi, som har været under en rivende udvikling de seneste mange år når det kommer til lynopladningen af smartphones.

Ligesom mange Android-telefoner understøtter Apples iPhones heller ikke hurtig opladning. iPhone-brugere skal derfor forvente, at det tager omkring 3 timer, at lade eksempelvis en iPhone 7 helt op.

Det er Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo, som oplyser hurtig opladning altså vil være understøttet på dette års iPhone-modeller.

– ”Efterårets iPhone-modeller vil umiddelbart alle understøtte hurtig opladning. Vi tror, at alle tre nye iPhones, som lanceres i andet halvår af 2017, vil understøtte opladning med indførelsen af Type-C Power Delivery-teknologien (men stadig ved at beholde Lightning-porten),” sådan har analytikeren skrevet i et notat, som hjemmesiden MacRumors er kommet i besiddelse af.

Særlig iPhone 8 bliver måske forsinket

Der har tidligere været lidt rygter om, at Apple ville droppe Lightning-porten til fordel for USB Type-C. Men dette ventes altså ikke at blive en realitet. Lightningporten ventes, at forblive i iPhone 8, mens den anden ende af ladekablet vil få et USB Type-C stik fremfor det USB A-stik det har i dag.

Mere til historien

Ved Apple ændrer USB A-stikket til et USB Type-C stik vil de nye iPhones også kunne tilsluttes Apples MacBooks.

iPhone 17 Pro kan blive dyrere og billigere

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Pro får måske en højere pris, men til gengæld mere plads.

(mere…)
Xiaomi 16-serien får kraftig opgradering af selfiekamera

Den kommende Xiaomi 16 rygtes, at få en stor opgradering på selfie-kameraet.

(mere…)
CarPlay får videoafspilning, men…

Der er ikke længe til, at vi får iOS 26 lanceret og dermed også en opdateret Apple CarPlay.

(mere…)
Billig MacBook rygtes på vej i år

RYGTE: Apple rygtes at være på vej med lanceringen af en billig MacBook senere i år.

(mere…)
Live-oversættelse med AirPods på vej

RYGTE: Liveoversættelse via AirPods kommer måske snart.

(mere…)
Apples smarte Siri har lange udsigter

Den intelligente Siri er endnu ikke lanceret og det har stadig lange udsigter.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram