Apple har opgivet kampen mod David

David Lysgaard har, efter flere års kamp, vundet slaget mod Apple der har droppet at anke dommen.

iPhone 4S

iPhone 4S (Foto: Apple)

Flere års kamp mod Apple er slut for David Lysgaard. Fredag den 9. december 2016 vandt David i retten i Glostrup, da Apples fremgangsmåde blev kendt ulovlig. Hele sagen handlede om, at Apple udleverer en ”refurbished” telefon til kunder, hvis de har en telefon til reparation.

Men dommen var altså klar. Apple må ikke udlevere en iPhone indeholdende brugte dele til kunderne efter en reparation.

David vandt over mægtige Apple

Apple oplyser nu, at de ikke har valgt at anke dommen. Dermed kommer sagen altså ikke i landsretten. Det skriver DR.dk.

– ”Jeg er utroligt overrasket over, at Apple vælger ikke at anke. Jeg er også utroligt glad for, at jeg ikke skal fortsætte med at bruge min tid på dette her flere år endnu,” lyder det fra David Lysgaard.

David Lysgaard startede med, at føre sagen gennem Forbrugerklagenævnet, som afgjorde den til hans fordel. Apple valgte efterfølgende, at teste sagen i retten. Og det er altså denne, som de har tabt, og nu ikke valgt at anke – til Davids overraskelse, men stor glæde.

 – WEB-TV: Refurbished eller? Kampen for en ny iPhone

– ”Jeg er faktisk mere glad, end da jeg vandt sagen i byretten,” siger David Lysgaard.

David Lysgaard kan nu vente på, at modtage de 4.399 kroner retur, som telefonen kostede, samt de renter der er løbet på siden 2011.

– ”Det bliver familien nok også glad for,” slutter David Lysgaard.

Mere til historien

Hele sagen mellem David og Apple startede i 2011 efter at David havde købt en ny iPhone fra Apples webshop. David betalte 4.399 kroner for telefonen, men den gik i stykker efter et år. Og det var herefter, at hele sagen startede, da David ikke fik en ny telefon tilbage, men en ”refurbished”, hvor dele af telefonen er genbrugt.

Læs også:
Det betyder Pre-Owned iPhone
Du har ret til ny mobiltelefon ved ombytning

Største opdatering i årevis er på vej: Danskere får Apple Intelligence på iPhone

iPhone-brugere i Danmark får formegentlig en kæmpe softwareopdatering i næste uge. 

(mere…)
Apple skærer efter skuffende salg af iPhone Air

Apple har angiveligt nedjusteret produktionen af den nyligt lancerede iPhone Air.

(mere…)
iPhone 18 Pro kan få en stor kameranyhed

RYGTE: Næste års iPhone 18 Pro kan måske få en stor kameranyhed, der kan forbedre baggrundsløring på billeder.

(mere…)
iPad Pro har fået M5-chippen og bliver endnu kraftigere

Udover MacBook Pro og Apple Vision Pro, så er iPad Pro også blevet opgraderet med en M5-chip samt flere andre nyheder.

(mere…)
Apple udgiver ny MacBook Pro med M5-chip

Apple er klar med den første MacBook Pro, der kører på Apples M5-chip – her er mere om den.

(mere…)
Apple Vision Pro får stor chip-opgradering

Apple har via en pressemeddelelse opgraderet deres Apple Vision Pro med en ny M5-chip samt forbedret strap.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
20 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram