Rekord mange forudbestillinger af Galaxy Note 7

Efterspørgslen på den nye Galaxy Note 7 fra Samsung er stor forud for salgsstarten og på de første to dage er mere end 200.000 eksemplarer forudbestilt i Samsungs hjemland.

Samsung Galaxy Note 7 (Foto: Samsung)

Samsung Galaxy Note 7 (Foto: Samsung)

Allerede inden salgsstarten tyder det på, at Samsung får succes på hjemmemarkedet med deres nyeste Galaxy Note 7. Der er på de første to dage forudbestilt mere end 200.000 enheder, hvilket er mere end dobbelt så mange, som tilfældet var med topmodellen Galaxy S7 tidligere i år. Det skriver Korea Herald.

Galaxy S7 Edge er årets bedst sælgende Android-telefon

Det er desuden det højeste antal forudbestillinger nogensinde for en Galaxy-model.

De mange mobilkøbere, som har forudbestilt Galaxy Note 7 i Korea får også et Gear Fit 2 med i prisen, samt halv pris på eventuelle reparationer af skærmen – og muligheden for at vinde ét af de 100.000 gavekort Samsung udlodder til Samsung Pay Mall. Disse er alle tiltag i en massiv markedsføringskampagne Samsung har kørt for Galaxy Note 7.

Det er dog ikke kun i hjemlandet, at Samsung giver ekstra ting med i pakken. I Danmark får du, ligesom med Galaxy S7’erne, et Virtual Reality-headset med i handlen, hvis du forudbestiller Galaxy Note 7 når der åbnes for forudbestillingerne den 16. august.

Kineserne får en vildere udgave af Galaxy Note 7

Salget af Samsung Galaxy Note 7 starter officielt fredag den 2. september 2016 på det danske marked.

Samsung Galaxy Note 7 – pris og tilgængelighed

Mere til historien

Du kan se nærmere på, hvordan brugerfladen på Galaxy Note 7 ser ud her.

Samsung Galaxy S25 Ultra test | Mindre ultra men stadig fed!

(mere…)
Samsung Galaxy S25-serien er klar i butikkerne

Samsung afslørede i januar deres nye Galaxy S25-serie. Nu kan den købes i Danmark. 

(mere…)
Stor ændring i opdateringer til Galaxy S21

Samsung har antydet, at de ikke vil levere månedlige opdateringer til den ellers populære Galaxy S21-serie.

(mere…)
Samsungs kommende foldbare tri-fold-telefon hedder…

Rygterne svirrer om en ny foldbar smartphone er på vej fra Samsung. Denne gang skulle det være en tri-fold.

(mere…)
Samsung Galaxy S25-serien – detaljerne er samlet her

OVERBLIK: Vi har samlet nyhederne fra den store Samsung Unpacked-event. Du kan få et overblik her.

(mere…)
Flere rygter om Galaxy Z Fold7 og Flip7

RYGTE: Der er kommet flere detaljer om den kommende Samsung Galaxy Z Fold7 og Z Flip7.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram