Her kan du vinde en iPhone eller købe iPhone 6S til 1 kr

Her kan du få en iPhone 6S til én krone. Se også konkurrencen om en gratis iPhone.

iPhone 6S i kulde og sne (Foto: MereMobil.dk)

iPhone 6S i kulde og sne (Foto: MereMobil.dk)

Hoppede du på overskriften? Nej sikkert ikke, men det gør desværre rigtig mange andre. Det er som om ordet “iPhone” sletter alt sund fornuft.

Det handler om TDC, der for tiden er ramt af svindel. Den 12. januar 2016 advarede TDC mod en hjemmeside, der kopierede firmaets design og logo. Her blev der lovet en iPhone 6S for én krone. Man skulle bare registre sig og oplyse kreditkortoplysningerne, så beløbet på én enkelt krone kunne trækkes.

Torsdag (21/1 2016) advares så mod en Facebook-side med navnet “TDC Danmark”. Her kan man angiveligt vinde en iPhone 6 blot ved at dele, like og tagge to venner.

TDC gør opmærksom på, at der er tale om en falsk side, som TDC intet har med at gøre.

På MereMobil.dk er vi ikke overraskede over, at iPhone bruges som lokkemad af svindlere. Den populære smartphone blokerer nemlig hjerneaktivteten hos mange. Vi er derimod overrasket over, at mange hopper på det, deler og deltager.

Baggrund: Er du bange for dig selv, USA eller Kina?

 Web-TV: Sådan undgår du Microsoft-svindlere

Mere til historien

Det er almindeligt, at store firmaer udsættes for svindelnumre. En af de mest kendte er udenlandske opkald fra ”Microsoft”.

Nu er kunstig intelligens-funktionerne klar til din iPhone

Apple har frigivet iOS 26.1, som er særlig interessant her i Danmark.

(mere…)
Tim Cook: Efterspørgsel på iPhone 17 er stærkere end forventet

Apple-chefen, Tim Cook, har bekræftet, at efterspørgslen på den nye iPhone 17-serie har været større end forventet.

(mere…)
Tim Cook: Apple står over for det bedste december-kvartal nogensinde

Selvom iPhone-omsætningen i fjerde kvartal er under analytikernes forventning, så stiler Apple mod rekord-regnskab. 

(mere…)
Den foldbare iPhone kan blive forsinket

Apples længe ventede indtræden på markedet for foldbare smartphones, kaldet iPhone Fold på rygtebørsen, kan blive udskudt. 

(mere…)
Danske teleselskaber har læst dine SMS-beskeder

Medarbejdere hos Telenor, 3, TDC og Norlys har via nyt system til at bekæmpe sms-svindel læst tusindvis af danskeres sms'er.

(mere…)
iPhone 17-serien sælger bedre

Apples iPhone 17-serie overgår iPhone 16-modellerne, når det gælder salgstal.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram