BlackBerry Vienna er en ny Android fra rygtemøllen

BlackBerry er fornyligt kommet på markedet med deres første Android telefon – BlackBerry Priv. Nu ser nummer to muligvis dagens lys i nærmeste fremtid.

BlackBerry har ikke haft en hel så god position på markedet de seneste par år, hvilket også har resulteret i deres første enhed med Android – BlackBerry Priv.

 – Nu er Tizen større end BlackBerry

Skærmbillede fra Crackberry

Skærmbillede fra Crackberry

Priv er en enhed med et “slide out” tastatur, hvilket firmaet åbenbart mener der skulle være en stor målgruppe for. Enheden er blevet relativt positivt anmeldt rundt omkring, men er dog ikke spået til at få en lys fremtid i vente.

Nu er der et nyt læk fra siden CrackBerry, der viser billeder af den kommende enhed fra BlackBerry, Vienna, der efter sigende skulle have et “always present” tastatur, ligesom normen var det fra snart et årti siden.

Det er dog slet ikke til at sige om hvorvidt der er noget hold i rygtet, men vi må vente at se, om der kommer flere læks omkring denne enhed, hvilket der formentlig gør, da BlackBerry aldrig har været de bedste til at holde noget skjult.

Mere til historien

Samsungs relativt beskedne platform Tizen OS, der er at finde i få smartphones, Gear S2 og flere smart TV’s, er faktisk blevet større end BlackBerry her fornylig.

Tre smarthome-produkter ventes fra Apple

RYGTE: Det ventes, at Apple er på vej med tre smarthome-produkter i de kommende år, hvoraf et af dem er den længe ventede 'HomePad'.

(mere…)
Flere Apple-produkter ventes denne uge

RYGTE: Flere nye Apple-produkter kan være på vej denne uge – i hvert fald hvis man skal tro rygterne.

(mere…)
Er Tim Cook på vej ud?

Det tyder på, at Apple er i gang med en større ændring i ledelsen og forbereder et skifte af deres CEO, Tim Cook.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 Ultra kan få orange farve

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26 Ultra får måske inspiration fra iPhone 17 Pro-modeller.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 får måske alligevel en plus-model

RYGTE: Måske kommer der alligevel en plus-udgave til Samsung Galaxy S26-serien.

(mere…)
Hvilke Apple-nyheder kan vi forvente i oktober?

OVERBLIK: Der er stadig flere produkter, som vi venter på bliver lanceret fra Apple. Disse produkter kan meget vel lande i oktober.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram