Apple Music vil fungere med Sonos

Sonos vil få Apple Music integreret blot ikke ved åbningen af tjenesten.

Sonos multiroom-system

Sonos multiroom-system

Efter præsentationen af musikstreamingtjenesten Apple Music stod mange ejere af Sonos multiroomsystem og undrede sig over, hvorvidt Apple Music vil fungere med Sonos.

Et system som Sonos er virkelig smart, men kun så længe de musikservices man anvender, er understøttet. Sonos oplyser til MereMobil.dk, at deres system kommer til at virke med Apple Music.

– ”Apples service er ikke tilgængelig på Sonos ved åbningen, men vi ser frem til at arbejde med Apple, så Apple Music bliver en del af Sonos, så snart de er klar,” lyder det i en kommentar fra Sonos.

Der gives ikke nogen præcis dato på, hvornår understøttelsen vil være implementeret.

Her er hvad du skal video om Apple Music

Vigtigheden af implementeringen underbygges af Sonos egne tal som viser, at 92 procent af musiklytningen via systemet sker på streamingtjenester, og altså ikke brugerens eget lokalt placerede musikudvalg.

Brugerne af Sonos lytter, efter købet af systemet, til mere musik nu end dengang hvor musikken blev købt til evig eje. 78,6 procent af kunderne angiver, at de efter købet af Sonos lytter til mere musik.

Apple Music åbner i 100 lande den 30. juni 2015, og bliver med 800 millioner aktive iTunes konti, en seriøs konkurrent til Spotify, som ifølge egne tal har 15 millioner betalende kunder.

iOS 9 – alt om den nye opdatering

Mere til historien

Apple Music er ikke kun musik. Der vil også være en streaming radiostation med navnet Beats1 samt adgang til musikvideoer i HD-kvalitet.

Netflix indgår aftale

En ny 4-årig aftale skal sikre flere danske serier til blandt andet Netflix.

(mere…)
Nu skal adgangen til fodbold og anden sport blokeres

Rettighedsalliancen og Superligaen vil have blokeret for adgangen til IPTV i Danmark

(mere…)
Streaming: Priserne er næsten fordoblet

Siden streamingtjenesterne gjorde deres indtog, er det blevet MARKANT dyrere at være kunde.

(mere…)
Spotify runder 100 millioner betalende brugere i Europa

Spotify har nu rundet 100 millioner betalende brugere i Europa.

(mere…)
Sonos direktør: Vi forstod ikke virkeligheden

Der er forskel på et laboratoriummiljø og den virkelige verden, og det har Sonos i den grad lært.

(mere…)
Streaming: Dansk tjeneste skaffer dig alt

DEL 2: Streaming og download af film og serier er ret udbredt. Vi dykker ned i en dansk tjeneste som skaffer dig alt.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram