Spotify skal levere musikken til Sony

Sony lukker Music Unlimited og indgår samarbejde med Spotify. Det nye navn for Sonys musik bliver PlayStation Music.

Spotify fortsætter udviklingen på verdensmarkedet Seneste nye er et stort samarbejde med selveste Sony. Samarbejdet betyder, at Sonys egen satsningen gennem en årrække, Music Unlimited, bliver erstattet af den nye tjeneste kaldet PlayStation Music.

Spotify og PlayStation Music

Spotify og PlayStation Music

PlayStation Music kommer til at indeholde hele Spotifys katalog af musik, der aktuelt tæller mere end 30 millioner sange. Den nye tjeneste betyder, at Music Unlimited vil blive lukket per 29. marts 2015. Nuværende brugere vil fra den 28. februar blive tilbudt gratis adgang til tjenesten indtil den lukkes.

Med PlayStation Music vil være muligt at tilknytte sit PlayStation ID, som aktuelt bruges på både Sony smartphones og Sony PlayStation enheder, med sin Spotify konto, for at give en nemmere log-in proces, det skriver Sony i en pressemeddelelse.

– Spotify er populær som aldrig før

– ”Musik er et centralt element i den underholdning der tilbydes forbrugerne, vores mål med PlayStation Music er at give de mest overbevisende musikoplevelser til de millioner af PlayStation Network-brugere rundt om i verden,” siger Andrew House, koncernchef hos Sony Computer Entertainment Inc. og Group Executive med ansvar for Network Entertainment Business.

Den nye tjeneste vil blive tilgængelig på PlayStation 3, PlayStation 4 samt en lang række Sony Xperia enheder, heriblandt smartphones og tablets. PlayStation Music vil blive lanceret på 41 markeder verden over, heriblandt Europa og Danmark.

– ”Vi er utroligt beærede over, at indgå partnerskab med Sony og PlayStation, om at give gamere verden over en fantastisk oplevelse, uanset hvor de lytter til musik,” siger Daniel Ek, CEO og grundlægger af Spotify.

– Familie-abonnement på vej fra Spotify

PlayStation Network har allerede 64 millioner aktive brugere på verdensplan, hvilket betyder Spotify med denne aftale, åbner markedet for millioner af potentielle brugere. Spotify har i forvejen 60 millioner brugere, heraf er de 15 millioner betalende.

Mere til historien

Lanceringen af PlayStation Music har endnu ikke fået en dato fastlagt, men det forventes at blive i foråret. Indtil da vil det være muligt at skrive sig op til seneste nyt via denne Spotify hjemmeside.

Danskernes streamingvaner: Rekordhøjt forbrug fortsætter

Danskerne elsker streaming og ser rekord meget af det hver eneste dag.

(mere…)
Sony Xperia 1 VII – lækkede billeder før lancering

Det rygtes, at Sony meget snart vil afsløre den nye Xperia 1 VII-model og billeder er netop lækket. 

(mere…)
Her er 4 billige alternativer til Chromecast

GUIDE: Hvilke alternativer til Chromecast findes? Her er 4 bud på en billig "Chromecast".

(mere…)
De bedste TECH-film og serier til påsken

Påsken er over os 🐣 Hvis du har et par afslapningsdage, så har vi samlet en lille liste over techinspirerede serier og film.

(mere…)
PS5-priserne springer i vejret

PlayStation 5 bliver forøget markant i pris, oplyser Sony.

(mere…)
Sony dropper 8K TV

KORT NYT: Sony har lanceret deres 2025-serie og ligeledes udfaset 8K.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram