Android stjæler markedsandele fra Apple

Ifølge nye tal fra analysefirmaet Kantar, så har Google held med at få iOS-brugere lokket over til Android-platformen. Du kan se de nye tal her.

Analysefirmaet Kantar har frigivet deres tal for smartphone-salget i årets første fire måneder – januar til april. Her ses det at Google har haft held med, at få lokket iOS-brugere over til Android-platformen, særligt på det amerikanske marked.

Apples iOS-platform har fået større markedsandel i Australien og Japan, men ellers er det Android der dominerer og vinder mobilkøbernes gunst.

Samme tendens ventes at være frem til august/september måned, hvor det ventes Apple vil præsentere deres iPhone 6.

Microsofts platform Windows Phone går lidt frem i Europa, samt Japan og Australien, mens den i USA og Kina går lidt tilbage. Windows Phone platformen går særligt frem i Storbritannien, Frankrig, Italien, Tyskland og Spanien. Dette kan være fordi, der har været få produktlanceringer. Det bliver spændende om den netop lancerede Nokia Lumia 630 vil ændre lidt på dette.

Mere til historien

De næste måneder ventes også at tilhøre Android-platformen, da der siden april har været salgsstart på flere topmodeller, HTC One (M8), Sony Xperia Z2, Samsung Galaxy S5 og i slutningen af juni måned kommer den netop præsenterede LG G3 på markedet.

 

Ny smart iPhone-funktion er måske forsinket

RYGTE: Den smartere version af iPhone-funktionen Siri, bliver måske forsinket.

(mere…)
Apple TV+ er nu klar på Android

ENDELIG! Apple TV+ kan nu downloades på Android-smartphones og -tablets.

(mere…)
Forældrestyring af Android-enheder opdateres nu

Googles værktøj til forældrestyring af apps og begrænsninger på Android-enheder kommer i en opdateret udgave.

(mere…)
Ny iPhone-opdatering har store nyheder

Den kommende iOS 18.4-opdatering står til at komme med flere større nyheder, som vi også får gavn af i EU.

(mere…)
Her er nyhederne i den nyeste iPhone-opdatering

Apple har frigivet iOS 18.3 til iPhone, og vi har samlet en liste over nyhederne.

(mere…)
iOS 18.3 er klar til download

Den nye store iPhone-opdatering, der hedder iOS 18.3, er nu klar til download. iPhone 16-serien får Visual Intelligens. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram