Her er Windows Phones Notification Center

LÆK: Action Center bliver navnet på det meddelelsescenter som kommer i Windows Phone. Se det her.

Action Center Windows Phone

Sådan vil Action Center i Windows Phone 8.1 se ud.

Microsoft skulle angiveligt arbejde på at lancere et område i Windows Phone, der samler notifikationer og system-beskeder. Screenshots fra udviklingen er nu sluppet ud på nettet, skriver Winphollowers.com.

Området får angiveligt navnet Action Center, og  det kulle blive tilgængeligt med Windows Phone 8.1.

 – Rygte: Windows Phone 8.1 får notifikationscenter

Action Center åbnes med et lille swipe nedad fra toppen af skærmen, ganske som det kendes fra Android og iPhone (iOS).

Udover at se de seneste meddelelser fra Facebook, Twitter, beskeder osv, er der også quick-settings-adgang til Bluetooth, Wi-Fi og Flytilstand, samt en hurtig genvej til andre indstillinger.

 – TEST: Nokia Lumia 1020

Det bliver også muligt at adskille volumenkontrollen for musik og medielyd, så disse kan have forskellige lydstyrker.

Opdateringen til Windows Phone 8.1 forventes at blive præsenteret på en udviklerkonference i april.

Mere til historien

Android-systemet var det første til at gøre et notifikations-center tilgængeligt for den brede befolkning. Apple har senere kopieret topgardin-funktionen, og nu følger Windows Phone med samme placering.

Læs også:

– Lækket billede af notifikationscenter på Windows Phone 8.1

– Windows Phone Store runder 200.000 apps

OnePlus vil udfordre Lenovo med gaming-tablet

RYGTE: Noget tyder på, at OnePlus arbejder på en ny tablet, der skal udfordre Lenovo på gaming.

(mere…)
Apple Watch Ultra 3 kommer i år

RYGTE: Endelig får vi en efterfølger til Apple Watch Ultra, som snart har været to år undervejs.

(mere…)
AirPods Pro 3 lanceres først i 2026

RYGTE: Det lader ikke til, at vi får nogle AirPods Pro 3 i år – i stedet må du vente til næste år.

(mere…)
OnePlus 15 læk afslører store ændringer

RYGTE: Den kommende OnePlus 15 ventes at få flere ændringer i designet blandt andet på skærmområdet.

(mere…)
Google Pixel 10 får bedre makrofotografering

RYGTE: Den kommende Google Pixel 10-serie får forbedret makrofotografering ved hjælp af ultravidvinkel.

(mere…)
Samsung Galaxy Z-serien: Tyndere, lettere og mere holdbar

Du kan her se nogle af de seneste rygter om den kommende Galaxy Z-serie.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram