Samsung forventer rekord-godt tredje kvartal

2017 tegner til at blive en regulær succes for Samsung.

80 milliarder danske kroner. Så meget regner Samsung Electronics med at tjene i løbet af tredje kvartal. Det fremgår af selskabets seneste indtjeningsvejledning.

Det er blandt andet produktion af RAM, som Samsung tidligere har tjent godt på. (Foto: Wikimedia)

Hvis profetien går i opfyldelse vil Samsung næsten have tredoblet sin profit for tredje kvartal sammenlignet med samme kvartal i 2016. Samsung gør selv opmærksom på, at der er tale om estimater.

Den forventede profit svinger derfor mellem 80 og 81 milliarder kroner. Begge værdier er dog væsentlig højere end tredje kvartal sidste år. Her tjente Samsung godt 30 milliarder kroner.

Apple forgylder Samsung med iPhone X-salg

Der er tale om tallene for Samsung Electronics. Altså den gren af Samsung, der blandt andet producerer Note-telefoner. Derudover står Samsung Electronics også bag en række andre produkter. Det tæller eksempelvis fjernsyn og hårde hvidevarer.

Samsung oplyser ikke selv, hvilke faktorer der er årsag til den markante vækst. Det har tidligere været fremme, at Samsung tjener fedt på komponenter til Apple. Og det kan være det, der smitter af. Apple er nemlig allerede i gang med produktionen af den kommende iPhone X. Og den brugere en række komponenter med Samsung-logo.

Rekord-regnskab fra Samsung

I forbindelse med præsentationen af resultatet for andet kvartal beskrev Samsung en række af de elementer, som førte til øget salg. Det var eksempelvis efterspørgslen på RAM og flash-lagring til servere, der kunne ses på bundlinjen. Derudover havde Samsung oplevet en øget efterspørgsel på skærme til premium-telefoner.

Samsung er i øjeblikket godt på vej til at slå sidste års samlede profit. Efter årets to første kvartaler havde den sydkoreanske virksomhed nemlig tjent 133 milliarder kroner. Til sammenligning lå resultatet for 2016 på 162 milliarder kroner.

Mere til historien

Det er uvist, hvornår Samsung præsenterer det endelige regnskab for tredje kvartal. Opgørelsen for andet kvartal faldt 28 dage efter kvartalets afslutning.

Nye mellempris-telefoner: Samsung Galaxy A56 og A36 er på vej

To nye midrange-telefoner er på vej fra Samsung og lanceres formegentlig snart.

(mere…)
Prisvenlig Galaxy Z Flip FE antydes

En opdatering har antydet en kommende Galaxy Z Flip FE - en prisvenlig fliptelefon fra Samsung.

(mere…)
Volvo EX90 og Polestar 3 virker nu med Samsung-telefoner

Nu kan din telefon bruges som bilnøgle i endnu flere biler.

(mere…)
Samsung Galaxy S24-serien får flere Galaxy S25-funktioner

Der kommer en stor og spændende funktionsopdatering til Galaxy S24-serien

(mere…)
Den første store opdatering til Galaxy S25-serien kommer nu

Samsung Galaxy S25 Ultra og dens søskende får nu deres første store opdatering.

(mere…)
Nu budgettelefon fra Samsung præsenteres snart

Samsung Galaxy A56: Lækager afslører design og mulige specifikationer.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram