Apple Pay modtages ikke med åbne arme af bankerne

Apple Pay på vej til Danmark, men hverken Nordea, Jyske Bank eller Danske Bank garanterer, at man vil indgå i et samarbejde med Apple.

MobilePay i butik (Foto: MobilePay)

Apple Pay er en konkurrent til MobilPay, mener Danske Bank (Foto: MobilePay)

I sidste uge kunne den amerikanske it-virksomhed Apple fortælle, at betalingstjenesten Apple Pay kommer til Danmark inden udgangen af 2017. Men Apple er afhængig af, at bankerne er villige til at arbejde sammen med Apple selv. Og her er de danske banker indtil videre ikke klare i mælet.

– “Der sker rigtig meget på betalingsmarkedet i øjeblikket, og vi følger det tæt og med stor interesse. Det er altid spændende med nye internationale løsninger, men på nuværende tidspunkt har vi ikke yderligere kommentarer,” siger Stine Wind der er pressechef hos Nordea, til Computerworld.

Hos Jyske Bank er man heller ikke indstillet på at komme med konkrete planer for Apple Pay.

– “Vi følger slagets gang og ser, hvad der sker. Vi er med i MobilePay og dækker vores behov for mobilbetalinger af den vej. Når det gælder Apple Pay, har vi ikke taget konkret stilling endnu,” siger bankdirektør og medlem af Jyske Banks ledelse Leif Flemming Larsen ledelse til Computerworld.

Dansk Bank har Apple Pay i Nordirland

Hos Danske Bank ser man Apple Pay som en konkurrent til MobilePay, der ligesom Apple Pay byder på betalinger i butikker. Men banken har dog tidligere ikke udelukket et potentielt samarbejde med amerikanske Apple. Det afhænger nemlig af kunderne, fortalte Danske Banks direktør for Personal Banking, Jesper Nielsen, til Computerworld sidste år.

Noget tyder på, at Danske Bank allerede har snakket med Apple. For Danske Banks nordirske afdeling begyndte nemlig at tilbyde sine kunder Apple Pay i slutningen af juli.

Mere til historien

Efter to år tilbyder langt de fleste engelske banker i dag deres kunder at betale med Apple Pay.

Hvis din adgang til Gmail, iCloud og Outlook lukkes – hvad gør du så?

Hvad sker der, hvis din adgang til Microsoft 365, iCloud eller Gmail forsvinder?

(mere…)
Meta blokerer for Apple

Apple Intelligence er blevet blokeret på Facebook, Instagram, Threads og WhatsApp.

(mere…)
Apple er klar med iOS 18.4.1

KORT NYT: Apple har udsendt en mindre opdatering i form af iOS 18.4.1, der retter en træls fejl med CarPlay.

(mere…)
iPhone Fold vil bruge Samsung-skærme

RYGTE: Når Apples kommende foldbare iPhone udkommer, ventes det at blive med en skærm fra Samsung Display.

(mere…)
Stor iPhone-prisstigning er måske aflyst

Det tyder på, at Apples strategi måske virker mod Donald Trump, som åbner for Apple-toldundtagelse.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
51 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram