Specifikationerne på Samsung Galaxy S8 måske lækket

RYGTE: Holder de nyeste rygter om Galaxy S8 fra Samsung vand, så er det en heftig smartphone vi har i vente. Se de nyeste rygter her.

Samsung Galaxy S7 Edge (Foto: MereMobil.dk)

Samsung Galaxy S7 Edge (Foto: MereMobil.dk)

Rygterne om Samsungs næste topmodel er godt i gang, og dukker hyppigere og hyppigere op, mens der stadigvæk ikke er kommet helt ro på Galaxy Note 7-problemerne.

Skal man tro de allernyeste rygter, der stammer fra den kinesiske tjeneste Weibo, så vil Galaxy S8 formentlig få en octa-core processor på 3,2 GHz, som formentlig bliver af typen Snapdragon 830. Ligesom de også kommer med en model med Samsungs egen Exynos processor, der denne gang bliver Exynos 8895. Det skriver Tek.no.

 – Galaxy S8 kommer måske kun i Edge-variant

Derudover ventes det, at Galaxy S8 får 6 GB RAM – præcis som den meget omtalte Galaxy Note 7. Og så får den formentlig også en skærm med 4K-opløsning.

Kameraet skulle blive med en vanvittig opløsning på hele 30 megapixels – om dette er realistisk er uvist. Tidligere lancerede Nokia deres telefoner 808 PureView og Lumia 1020, som begge havde hele 41 megapixels, det beviser selvfølgelig det er muligt. Men Galaxy S7/Galaxy S7 Edge og Galaxy Note 7 har henholdsvis et kamera på 16 og 12 megapixels.

Batteriet i Galaxy S8 skulle blive på hele 4.200 mAh, men lige nu er Samsung formentlig mere interesseret i, at få batterier i enhederne, som ikke eksploderer end have de vildeste batterier.

 – Samsung Galaxy S8 rygter om UHD skærm

Hvor mange af rygterne der holder stik er endnu uvist, men MereMobil.dk følger med og venter spændt på lanceringen – som måske bliver under MWC 2017, hvor de har præsenteret de seneste topmodeller i Galaxy S-serien.

Mere til historien

Der går også rygter om, at Galaxy S8 skulle komme med en indbygget projektor. Dette er også tidligere set i Samsung telefonerne Galaxy Beam og Galaxy Beam 2 fra henholdsvis 2012 og 2014. Dermed er det altså heller ikke urealistisk.

Læs også:
Samsung Galaxy S8 får måske dual-kamera

Første kig på Samsung Galaxy S25 FE

Rygterne svirrer om den kommende Galaxy S25 FE, hvor de første billeder nu er lækket.

(mere…)
OnePlus vil udfordre Lenovo med gaming-tablet

RYGTE: Noget tyder på, at OnePlus arbejder på en ny tablet, der skal udfordre Lenovo på gaming.

(mere…)
Apple Watch Ultra 3 kommer i år

RYGTE: Endelig får vi en efterfølger til Apple Watch Ultra, som snart har været to år undervejs.

(mere…)
AirPods Pro 3 lanceres først i 2026

RYGTE: Det lader ikke til, at vi får nogle AirPods Pro 3 i år – i stedet må du vente til næste år.

(mere…)
OnePlus 15 læk afslører store ændringer

RYGTE: Den kommende OnePlus 15 ventes at få flere ændringer i designet blandt andet på skærmområdet.

(mere…)
Google Pixel 10 får bedre makrofotografering

RYGTE: Den kommende Google Pixel 10-serie får forbedret makrofotografering ved hjælp af ultravidvinkel.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
25 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram