Apple har solgt rød Mac Pro for million-beløb

En særudgave af den kommende Apple Mac Pro, er blevet solgt for mere end 5 millioner kroner på auktion.

Apple Mac Pro rød

Apple Mac Pro rød

Apple har haft skænket en special-udgave af den kommende Mac Pro til en auktion for velgørenhed hos Sothebys auktioner i New York. Denne er blevet solgt for 977.000 dollar, hvilket svarer til omkring 5,4 millioner danske kroner. Det skriver 9to5Mac.com.

Inden auktionen blev det vurderet, at Mac Pro’en kunne indbringe mellem 40.000 og 60.000 dollars, men det blev altså langt mere. Det er ikke oplyst, hvem køberen er.

Pengene blev doneret til Product (RED) fonden, som er en organisation der kæmper mod Aids, Malaria og Tuberkulose. U2-forsanger Bono er frontfigur for fonden.

Du kan læse nærmere om Mac Pro og Apples egen beskrivelse af den her.

Apple-boss: iPhone måske overflødig om 10 år

Teknologien udvikler sig med hastige skridt, hvilket også gør, at iPhone kan blive overflødig i fremtiden.

(mere…)
Apple arbejder på AI-søgning i Safari

Apple overvejer AI-drevet søgemaskine i Safari.

(mere…)
Apple forklarer forsinkelsen af de store AI-nyheder

Flere af Apples AI-funktioner lader fortsat vente på sig. Apple har forklaret grunden.

(mere…)
Apple ændrer på iPhone-lanceringer

Rygterne svirrer om, at Apple vil ændre lanceringstidspunkterne for deres iPhone-modeller og dele dem ud på året i stedet.

(mere…)
iCloud-tip: Fylder billederne for meget på din iPhone?

GUIDE: Hvis du tager mange billeder, men oplever, at de optager pladsen på din iPhone, så tjek denne løsning.

(mere…)
Måske comeback til iPhone-batteritilbehør

RYGTE: Apples smart batteri-case står til et comeback i forbindelse med iPhone 17 Air.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram