Vildt! Hver sjette bilist skifter slet ikke til vinterdæk

Du har som bilist nu ansvar for at køre med dæk, der passer til det aktuelle og forventede føre.

Sommerdæk mister deres greb, når temperaturen falder til under syv grader. (Foto: Alm Brand/PR)

– “Vi ser desværre hvert år, at mange bilister havner i glatføreulykker, fordi de ikke har skiftet til vinterdæk.”

Så lakonisk konkluderer Christian Johansen, Alm. Brand, en tilbagevendende problematik på denne tid af året: De frostkolde morgener, snefald, biler i grøften eller karambolage med en medtrafikant – eller det der er værre.

Oven i er der lige så sikkert som amen i kirken udsigt til nye ærgrelser for bilisterne.

Færdselsloven blev nemlig præciseret den 1. juli. Præciseringen betyder, at du som bilist har ansvar for at køre med dæk, der passer til det aktuelle og forventede føre.

Med andre ord, så er der ikke længere nogen undskyldning for valget af dæk – og slet ikke plads til bortforklaringer om sommerdæk i vinterglat føre.

Men Christian Johansen, som er direktør for Motor hos Alm. Brand, fortæller i en pressemeddelse blandt andet, at halvdelen af Alm. Brands kunder ikke er bekendt med de nye regler for kørsel med sommerdæk om vinteren.

– “Det kan både blive dyrt i bøder og have alvorlige konsekvenser for trafiksikkerheden, hvis der ikke skiftes til vinterdæk,” udtaler Christian Johansen.

Bøde: 1.000 kroner per dæk

Hvis vejene er dækket af sne, is, sjap eller frost vil dækkene, hvis bilen kører på sommerdæk, i sådanne tilfælde betragtes som “åbenbart uegnede dæk” og som ulovlige og udløse en bøde på 1.000 kroner per dæk.

Ifølge Alm Brands undersøgelse blandt 1.388 af deres kunder, så ved 51 procent ikke, at der er trådt nye regler for vinterdæk i kraft.

Derudover tror hele 63 procent af de adspurgte, at det stadig er lovligt at køre med sommerdæk om vinteren.

Undersøgelsen afslører også, at 11 procent af bilisterne har prøvet at køre med sommerdæk om vinteren, mens 16 procent svarer, at de slet ikke skifter til vinterdæk.

– “Sommerdæk mister deres greb, når temperaturen falder til under syv grader, hvilket øger risikoen for ulykker markant. Vinterdæk giver derimod væsentligt bedre vejgreb, og det er ikke kun en fordel for dig, men også for dine medtrafikanter,” påpeger Christian Johansen.

🔹 Her kan du se, om du kan spare penge på bilforsikringen. Svar med det samme. Ingen salgsopkald eller mails. Tjek selv her (annoncelink)

Sådan gør du bilen vinterklar

  • Skift til vinterdæk. Alm. Brand anbefaler at skifte, når temperaturen kommer under 7 grader.
  • Sørg for, at bremser, sprinklersystem, viskerblade og lygter er i orden.
  • Sørg for at have det rigtige dæktryk. Så bremser du bedre og kører mere sikkert i svingene. 
  • Smør olie i låse og på dørlister af olie, så de ikke fryser fast.
  • Tjek, at kølervæsken er frostsikker.
  • Hav altid en isskraber liggende i bilen. 
  • Medbring et tæppe eller en plaid, så du kan holde varmen, hvis bilen svigter.

Mere til historien

Der er kommet tal for bilsalget i oktober. En gammel kending er røget ud af listen – igen. Læs mere her

BMW siger farvel til chaufføren – 130 km/t uden at holde ved

BMW har fået godkendelse til “hands-off”-kørsel på motorvej. Du må køre 130 km/t uden at holde på rattet.

(mere…)
VW har overhalet Tesla med et ‘mulehår’

Tesla har igennem lang tid været det elbilsmærke med flest elbiler på de danske veje. Et turbulent år og svingende salg har nu ændret på dette.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i oktober 2025 

Tesla var atter en dansker-favorit i september, men i oktober er de igen ikke i top 10. Se hvilke biler danskerne købte i oktober.

(mere…)
Her er de syv finalister til European Car of the Year 2026

Elbilerne dominerer igen i finalefeltet til prisen ”European Car of the Year 2026” nu er snævret ind til syv modeller. 

(mere…)
Elbilsalget boomer i EU: Danmark indtager førerposition

Salget af elbiler går fremad på det europæiske marked og Danmark fører godt an.

(mere…)
Zeekr åbner nyt showroom i Kolding

Zeekr fortsætter sin ekspansion i Danmark. Den 1. november åbner Bjarne Nielsen et nyt, autoriseret Zeekr-showroom i Kolding.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram