Apple Intelligence på dansk er bekræftet

Apple har udgivet den første betaversion af iPhone-opdateringen iOS 26.1. Der er gode nyheder til os i Danmark.

iOS 26.1, Apple Intelligence (Grafik: MereMobil.dk)
Den kommende iOS 26.1-opdatering låser op for dansk Apple Intelligence. (Grafik: MereMobil.dk)

Apple Intelligence blev første gang vist frem i juni 2024. Sidenhen var der en lang venteperiode, før det kom til EU, og kun med engelsk sprogunderstøttelse.

Nu er der gode nyheder. Apple har nemlig udgivet den første beta af iOS 26.1 til udviklerne, og her er Apple Intelligence med dansk sprogunderstøttelse.

Her på MereMobil.dk har vi installeret den nyeste beta på en iPhone, og vi kan også selv bekræfte, at funktionen nu er tilgængelig.

Allerede efter opdateringen vil du blive mødt af en introduktion af funktioner, hvor du kan indstille, hvor Apple Intelligence skal bruges.

I forhold til den officielle lancering er det svært at sige noget konkret, men en smule baggrundsresearch på tidligere X.1-betaer viser, at iOS 15 til iOS 17 lå på mellem 33 og 40 dage, inden den officielt blev udgivet.

Hvis det mønster fortsætter, så kan vi forvente en lancering omkring slutningen af oktober eller starten af november.

For at bruge Apple Intelligence på en iPhone kræver det en iPhone 15 Pro / Max, iPhone 16 (alle udgaver), eller iPhone 17 (alle udgaver).

LÆS MERE: iOS 26 kan hentes – her er nyhederne

Mere til historien

Hvis du ikke ønsker Apple Intelligence, så kan det også fravælges i indstillinger.

Ridser i iPhone 17 og iPhone 17 Air?

Apple har lige lanceret iPhone 17-serien og iPhone Air, men allerede nu meldes der om et potentielt ridseproblem. 

(mere…)
iPhone 17 Pro: Fra luksuslegetøj til seriøst arbejdsværktøj | TEST

(mere…)
Nu kan du købe iPhone 17-serien og iPhone Air

Du kan nu købe den nye iPhone 17, iPhone 17 Pro og iPhone 17 Pro Max samt den helt nye iPhone Air. 

(mere…)
Jeg fik store problemer med iPhone Air og eSIM

Bøvl og besvær ramte, da jeg skulle have eSIM på iPhone Air. Sådan løste jeg problemerne.

(mere…)
Samsung ruller One UI 8 ud: AI-funktioner og optimeret brugerflade

Samsung har startet den officielle udrulning af One UI 8 til en række Galaxy-enheder. Se hvilke her. 

(mere…)
Stor efterspørgsel på iPhone 17-modellerne – men hvad iPhone Air?

Produktionen er højere og forudbestillingerne flere på iPhone 17-modellerne, lyder det fra analytiker Ming-Chi Kuo.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram