Skoda Octavia som elbil – Vision O vises frem

Skoda er klar med et nyt koncept, Vision O, som giver det første indblik i den kommende, elektriske version af den populære Octavia-stationcar. 

Skoda Vision O - kan være den kommende elektriske Octavia (Kilde: EVpowered)
Skoda Vision O – kan være den kommende elektriske Octavia (Kilde: EVpowered)

Skoda har løftet sløret for et nyt koncept, der hedder Vision O. Her får vi det først smugkig på den kommende elektriske version af den populære Octavia-stationcar. Det skriver EVpowered.

LÆS MERE: Skoda Octavia kommer som elbil

Vision O er en stor stationcar, der bygger videre på Skodas “Modern Solid”-designsprog, som allerede er kendt fra modeller som Elroq og Enyaq.

Ifølge Skodas designchef, Oliver Stefani, forener det nye design følelsesmæssig appel med et praktisk og enkelt udtryk. Teaserbillederne viser en slank og dynamisk profil med en skrånende taglinje og smalle, T-formede baglygter.

-”Vision O er ekstremt praktisk i hverdagen, men rummer også overraskende og gennemtænkte detaljer,” siger Oliver Stefani.

LÆS MERE: Skoda sælger bedre end nogensinde

Selvom de tekniske specifikationer endnu er hemmelige, forventes den elektriske Octavia at benytte sig af Volkswagen-koncernens nye SSP-platform.

Ifølge Klaus Zellmer, CEO for Skoda, vil Vision O vise, hvordan Skodas lange historie med succesfulde stationcars vil fortsætte ind i fremtiden med nye teknologier og bæredygtighed.

Skoda Vision O - kan være den kommende elektriske Octavia (Kilde: EVpowered)
Skoda Vision O – kan være den kommende elektriske Octavia (Kilde: EVpowered)

VIDEO: Skoda Elroq under lup – få svar på dine spørgsmål

Før den elektriske Octavia lanceres, forventes Skoda at introducere yderligere to elbiler: Epiq i 2026, der bliver en kompakt crossover og produktionsversionen af Vision 7S, en syv-sæders elbil.

Konceptbilen vil få sin fulde debut på biludstillingen i München den 8. september og markerer et vigtigt skridt for det tjekkiske mærke i overgangen til elbiler.

Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.

Mere til historien

Skoda Elroq er den mest solgte bil i første halvår på det danske marked.

Prischok: Ny Tesla Model Y bliver billigere end Model 3

Lækkede priser fra USA afslører, at den nye Model Y Standard får en startpris, der er lavere end den mindre Model 3-sedan. 

(mere…)
Xpeng: Nu kommer Xpeng P7+ snart til Danmark

Nu er meldingen, at Xpeng P7+ snart lander på det danske marked.

(mere…)
Salget af grønne biler slår rekord

Tre ud af fire nye biler i september var eldrevne. Er Tesla tilbage på toppen?

(mere…)
Disse biler købte danskerne i september 2025 – Tesla er tilbage!

HITLISTE: Danskerne køber atter Tesla i stor stil, der nu er tilbage på førstepladsen. Se hvilke biler danskerne købte i september. 

(mere…)
Elbiler: Massivt udbud får priserne til at styrtdykke

Stort udbud og hård konkurrence giver købere af både nye og brugte elbiler gode kort på hånden.

(mere…)
Xpeng-opdatering gør bilen “helt utilregnelig”

En længe ventet softwareopdatering giver Xpeng-ejere store problemer med blandt andet "hårde opbremsninger på motorvejen".

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram