iPhone runder historisk milepæl

Apple har netop rundet en kæmpe historisk milepæl på 3 milliarder solgte iPhones.

Matias Cruz
Apple i New York (Foto: Matias Cruz)

Apple har netop annonceret, at de har afsendt deres iPhone nummer 3 milliarder siden den første model blev lanceret i 2007.

Nyheden kom fra Apples CEO, Tim Cook, under selskabets regnskabspræsentation for tredje kvartal af 2025, hvor Apple i øvrigt overgik analytikernes forventninger på flere nøgleområder. Det skriver 9to5mac.

LÆS MERE: iPhone 17 farverne er lækket

Milepælen blev bemærket med relativt lidt fanfare fra Tim Cooks side, men tallet er ikke desto mindre opsigtsvækkende.

Den første milliard iPhones blev solgt i juli 2016, ni år efter den originale iPhones debut. På det tidspunkt udråbte Cook iPhonen som “et af de vigtigste, verdensforandrende og mest succesrige produkter i historien.”

Apple har tidligere valgt ikke at offentliggøre, hvornår iPhone nummer 2 milliarder blev solgt, men analytikere estimerer, at det skete omkring september 2021.

LÆS MERE: iPhone 17-serien får redesignet Dynamic Island

Denne nyhed er særligt interessant, da Apple i november 2018 stoppede med offentligt at rapportere salgstal for deres hardwareprodukter.

Dengang forklarede daværende finansdirektør Luca Maestri, at kvartalsvise salgstal ikke længere var “repræsentative for virksomhedens underliggende tilstand.”.

Den seneste udmelding fra Tim Cook giver dog et sjældent indblik i iPhonens fortsatte, massive udbredelse globalt.

Mere til historien

Du kan blive klogere på her, hvad det rygtes Apple vil lancere i løbet af i år.

Lyden i AirPods Pro 3 er ikke det vigtigste | TEST

TEST: Her er AirPods Pro i tredje generation. Du skal lede længe efter de ydre forskelle og lyden er ikke længere det vigtigste.

(mere…)
Den foldbare iPhone kan blive forsinket

Apples længe ventede indtræden på markedet for foldbare smartphones, kaldet iPhone Fold på rygtebørsen, kan blive udskudt. 

(mere…)
iPhone 17-serien sælger bedre

Apples iPhone 17-serie overgår iPhone 16-modellerne, når det gælder salgstal.

(mere…)
Snart kan du nedtone Apples Liquid Glass

I den seneste beta af iOS 26.1 kan du justere, hvor kraftig gennemsigtigheden med Liquid Glass skal være.

(mere…)
Apple går til modangreb mod EU-lov

Apple går til angreb på EU's Digital Markets Act ved hjælp af EU-Domstolen

(mere…)
Største opdatering i årevis er på vej: Danskere får Apple Intelligence på iPhone

iPhone-brugere i Danmark får formegentlig en kæmpe softwareopdatering inden for de kommende uger.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram