Volkswagen sætter prisen ned ID.7

Volkswagen har netop sat prisen ned på ID.7, så den billigste variant nu koster lige under 400.000 kroner.

Volkswagen ID.7 Tourer (Foto: Volkswagen)
Volkswagen ID.7 Tourer (Foto: Volkswagen)

Volkswagen lancerer nu en offensiv prisstrategi for deres elektriske topmodel, ID.7, som skal gøre den markant mere tilgængelig for danske bilkøbere. Startprisen for ID.7 er skåret ned til 399.995 kroner, oplyser Volkswagen i en pressemeddelelse.

Volkswagen skruer op for elbil-fordele med nye skarpe tilbud

Denne pris gælder for Pro+ varianten, der byder på 286 hestekræfter, et 77 kWh batteri og en officiel rækkevidde på op til 615 kilometer (WLTP), hvilket gør den til en af de længst kørende elbiler i sin prisklasse.

For dem, der foretrækker stationcar-udgaven, ID.7 Tourer, begynder priserne ved 409.995 kroner. Denne version er populær blandt danskerne og udgør ifølge Volkswagen hele 75 procent af ID.7-salget i år.

Volkswagen, Skoda og Audi klar med 5 års garanti

Den mest efterspurgte variant, Style+, får nu en startpris på 439.995 kroner og kommer standard med udstyr som eljusterbare forsæder med massage, IQ.Light-forlygter og avanceret førerassistance. Til pendlere med behov for længere rækkevidde tilbydes Style S+ med et større batteri (86 kWh) og op til 699 kilometer rækkevidde, med en startpris på 459.995 kroner.

Direktør for Volkswagen Danmark, Michael Ebeling, udtaler, at prisjusteringen handler om at gøre det nemmere for flere danskere at skifte til elbil uden at gå på kompromis med udstyr eller funktionalitet.

Volkswagen og Xpeng øger samarbejdet

-“Vi oplever en stor interesse for ID.7, og med de nye priser kan endnu flere få adgang til den stærke kombination af komfort, rummelighed og rækkevidde,” lyder det fra Michael Ebeling.

Mere til historien

Volkswagen ID.7 har vundet den prestigefyldte titel som Årets Businessbil to år i træk.

Spar op til 30.000 kroner på BYD Tang

BYD er klar med en sommerkampagne på deres store 7-personers SUV, hvor du kan spare op til 30.000 kroner.

(mere…)
3 dage = 300.000 bestillinger af Xiaomi YU7

De kinesiske mobilkøbere er vilde med den nye SUV fra Xiaomi. Forudbestillingerne har rundet flere hundrede tusinde.

(mere…)
Hyundai sætter prisen ned på Hyundai Inster

Der er netop skåret 10.000 kroner af prisen på den lille elbil, Inster, fra Hyundai, så den nu starter under 170.000 kroner.

(mere…)
Danskerne køber atter Tesla 

Tesla er ikke længere "blacklistet" hos danskerne, som atter har Tesla blandt favoritterne.

(mere…)
4 ud af 5 vælger elbil – nye salgstal

Bilsalget i Danmark viser, at elbiler nu klart er de mest solgte og det køberne foretrækker. Se de nyeste salgstal her. 

(mere…)
Skoda Elroq er danskernes favorit

Skoda Elroq er fra start blevet en rigtig danskerfavorit.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram