OnePlus vil udfordre Lenovo med gaming-tablet

RYGTE: Noget tyder på, at OnePlus arbejder på en ny tablet, der skal udfordre Lenovo på gaming.

OnePlus Pad 2 game
Selvom du allerede kan game på OnePlus Pad, vil en gamingtablet uden tvivl gøre oplevelsen endnu bedre. Her ses OnePlus Pad 2. (Foto: MereMobil.dk)

OnePlus skulle efter sigende være på vej med en ny tablet, der ikke er en del af deres OnePlus Pad-sortiment. Det skriver Android Authority.

Oplysningen stammer fra en kilde, som angiveligt har en troværdig historik, og som også har en historik inde på den kinesiske Weibo-tjeneste, hvor der jævnligt bliver delt læk og rygter.

Det forlyder, at den kommende tablet vil være en kompakt gamingtablet med en skærm på 8,x tommer, 3K-opløsning og en opdateringshastighed på 165 Hz.

Omkring skærmstørrelsen må man antage, at den præcise størrelse ikke kendes, men at den ligger mellem 8 og 9 tommer.

Selve designet bliver beskrevet som nørdet og simpelt, hvilket nok vil betyde noget minimalistisk, hvor ydeevnen prioriteres højest.

Der nævnes ikke noget om navn eller lanceringsdato, men ud fra de ret fastlagte specifikationer er det ikke utænkeligt med en lancering inden længe.

Ud fra specifikationerne vil den kunne konkurrere med Lenovo eller RedMagic, der også laver gamingtablets.

Vi ved endnu ikke, hvilken processor den vil få, eller hvilken skærmtype vi skal forvente. Omkring processoren er der flere muligheder, såsom Snapdragon 8 Gen 3 Elite eller Dimensity 9400+.

LÆS MERE: OnePlus 15 læk afslører store ændringer

Var dette en spændende artikel? Få flere nyheder som denne i din indbakke. Tilmeld dig gratis her.

Mere til historien

OnePlus lancerede for nylig deres OnePlus Pad 3 med en 13,2 tommer skærm i en 3,4K-opløsning. Du kan læse mere om den HER.

Satirisk mobilspil mod “doomscrolling”

Brain Rot Blaster, et nyt mobilspil, tilbyder en satirisk måde for mobilbrugere at genvinde kontrollen på.

(mere…)
Rygte: iPhone 17 Pro stor kameraopgradering

Skal vi tro de nyeste rygter om den kommende iPhone 17 Pro så bliver der store ændringer i fotodelen. 

(mere…)
PlayStation vil måske bringe flere titler til Xbox og Switch 2

Et nyt jobopslag antyder, at PlayStation vil bringe flere eksklusive titler til Xbox og Switch 2.

(mere…)
Batteri og opladning forbedres i Galaxy S26-modellerne

RYGTE: Både Galaxy S26 Ultra og S26 Edge står til at få opgraderinger inden for opladning og batteri. Dog på hver sin måde.

(mere…)
Rygtebørsen fortsætter om iPhone Fold

RYGTE: Endnu engang er størrelsen på iPhone Fold blevet bekræftet og Apple kan måske vende markedet på hovedet.

(mere…)
Ny genial og brugbar funktion til OnePlus 13

Dette bliver en af de mest brugbare nye funktioner i nyere tid.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram