Apple øger iPhone-produktion i Indien 

Apple forsøger at få produktionen væk fra Kina af flere grunde.

Kameraet på iPhone 16 og iPhone 16 Plus (Foto: Apple)
Kameraet på iPhone 16 og iPhone 16 Plus (Foto: Apple)

Apple er i gang med en storstilet omstrukturering af sin globale produktion, hvor selskabet bevæger sig væk fra årtiers afhængighed af kinesiske fabrikker, især gennem partneren Foxconn. Indien ser ud til at blive den store vinder i dette skifte.

Ifølge tal fra The Economic Times forventes det, at Foxconn, en af Apples vigtigste produktionspartnere, vil samle mellem 25 og 30 millioner iPhones i Indien i år. Dette er mere end en fordobling i forhold til de ca. 12 millioner enheder, der blev produceret der sidste år.

Produktionen foregår i dag primært på Foxconns fabrik i Tamil Nadu, men derudover åbner Foxconn snart en endnu større fabrik i Bengaluru, hvor prøveproduktionen allerede er i gang. Planen er, at masseproduktionen af den kommende iPhone 17-serie skal starte på denne fabrik i løbet af året. Det skriver GSMArena.com.

At Apple bevæger sig væk fra Kina handler ikke kun om geopolitiske spændinger og behovet for at sprede risikoen. Der er også klare økonomiske fordele ved at øge produktionen i Indien.

Ved at producere iPhones i Indien kan Apple i visse tilfælde undgå høje importafgifter og dermed reducere produktionsomkostningerne. Dette gælder især for de modeller, der er beregnet til det voksende indiske marked. Decentraliseringen af produktionen giver desuden Apple større fleksibilitet i forhold til at håndtere globale kriser og handelskonflikter, hvilket har vist sig nødvendigt efter pandemien og de øgede spændinger mellem USA og Kina.

Hverken Apple eller Foxconn har ønsket at kommentere de specifikke oplysninger om produktionsskiftet.

Mere til historien

Med iOS 18.4 opdateringen kan du nu selv lave emojis.

iPhone Fold pris: Rygte om chokpris på 22.500 kr.

Apple er på vej med deres første foldbare telefon. Nye oplysninger peger på en startpris, der slår alt – og en helt særlig detalje ved hængslet er årsagen.

(mere…)
Slut med tynde telefoner? iPhone Air påvirker fremtiden

Både Samsung og Xiaomi stopper angiveligt udviklingen. Apples seneste model har bevist, at kunderne vil have noget helt andet end det ultra-tynde design.

(mere…)
Apple løser stort problem i 2026: iPhone Fold kommer uden synlig skærmfold

Slut med den irriterende rille i skærmen. Nye rygter afslører, at Apple bruger ny panelteknologi til at fjerne foldelinjen helt på den kommende iPhone Fold.

(mere…)
Sådan får du den gamle screenshot-visning tilbage på iPhone

GUIDE: Apple har ændret måden, din iPhone viser screenshots på. Er du træt af, at skærmbilleder nu fylder hele skærmen? Læs her hvordan du slår fuldskærms-funktionen fra og får den gamle screenshot-visning tilbage.

(mere…)
Gode nyheder til din iPhone: Næste store opdatering gør din iPhone hurtigere og mere stabil

Når Apple til sommer præsenterer den næste software, iOS 27, bliver det ikke med fokus på gøgl og nye knapper. Rygterne peger på en massiv oprydning, der skal gøre din telefon hurtigere.

(mere…)
Analytiker sår tvivl om kommende afgang hos Tim Cook

En velkendt Apple-analytiker sår tvivl om, at Tim Cook er på vej til at forlade posten som CEO.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram