Nintendo Switch 2 bliver dyr

RYGTE: Den længe ventede Nintendo Switch 2 kan ramme en ret høj pris.

Nintendo Switch 2 (Foto: Nintendo)
Nintendo Switch 2 rygtes at blive væsentligt dyrere end forgængeren. (Foto: Nintendo)

Når vi får lanceret den næste Nintendo Switch 2, ventes det at blive til en væsentligt højere pris end forgængeren.

Flere analytikere peger nemlig på, at prisen på Nintendo Switch 2 lander på omkring 400 dollars og potentielt højere end det. Det skriver Notebookcheck.net.

Dette skyldes blandt andet, at Nvidia opkræver mellem 130 og 150 dollars pr. Tegra-chip til den kommende Switch 2.

Dertil må der også forventes stigende omkostninger for komponenter sammenlignet med, da den første Switch blev lanceret i 2017.

Kigger vi på prisen for PlayStation 5, kan vi også se, at den rygtede pris ligger i samme omegn som en PlayStation 5 Slim Digital. Derfor kan vi også antage, at den næste Switch vil ligge i omegnen af 3.500 kroner herhjemme.

Vi ved faktisk ikke så meget om Switch 2, udover at vi fik teaset en trailer for den tilbage i januar, hvor vi også så, hvad der ligner et nyt Mario Kart-spil.

Nintendo afholder dog et event den 2. april, hvor vi forventer at høre flere detaljer om den kommende konsol – og ikke mindst også hvornår vi kan forvente den i butikkerne.

LÆS MERE: Nintendo teaser Switch 2

Flere konsoller fra salgsstart

Hvis vi skal tro på rygterne om den næste Nintendo Switch 2, vil der blive produceret væsentligt flere enheder end forgængeren.

Ved lanceringen af den første Nintendo Switch blev der solgt 2,7 millioner enheder, mens der for PlayStation 5 blev solgt 4,5 millioner enheder.

Hvad angår Nintendo Switch 2, forventes det, at Nintendo har 8 millioner enheder klar til salg, når Switch 2 kommer på markedet. Der er derfor større chance for at få fat i en enhed fra begyndelsen.

LÆS MERE: Nintendo Switch runder 150 millioner solgte enheder

Mere til historien

Vi har endnu ikke en præcis lanceringsdato, andet end at det bliver i 2025. Dog har tidligere rygter peget på en lancering omkring juni eller juli. Dette ved vi dog forhåbentlig mere om til Nintendo-eventet.

Samsung Galaxy S26 udgår måske

RYGTE: Der kommer måske ikke en Samsung Galaxy S26 næste år. En erstatning lurer.

(mere…)
Satirisk mobilspil mod “doomscrolling”

Brain Rot Blaster, et nyt mobilspil, tilbyder en satirisk måde for mobilbrugere at genvinde kontrollen på.

(mere…)
Rygte: iPhone 17 Pro stor kameraopgradering

Skal vi tro de nyeste rygter om den kommende iPhone 17 Pro så bliver der store ændringer i fotodelen. 

(mere…)
PlayStation vil måske bringe flere titler til Xbox og Switch 2

Et nyt jobopslag antyder, at PlayStation vil bringe flere eksklusive titler til Xbox og Switch 2.

(mere…)
Nintendo Switch 2: Hurtigst sælgende konsol i USA’s historie

Nintendos nye spillekonsol, Switch 2, har fået en fænomenal start på det amerikanske marked. 

(mere…)
Batteri og opladning forbedres i Galaxy S26-modellerne

RYGTE: Både Galaxy S26 Ultra og S26 Edge står til at få opgraderinger inden for opladning og batteri. Dog på hver sin måde.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram