Telenor og Telia-Norlys vil booste  mobildækningen markant

Den største udvidelse af netværket hos Telenor og Telia-Norlys er sat i gang.

huawei-mobilantenne-nedtagning
Netværket som forsyner kunderne hos Telenor og Telia (Norlys) bliver kraftigt opgraderet i år (Foto: MereMobil.dk)

I det indeværende år har Norlys (også kendt som Telia, red.) og Telenor valgt at allokere et betydeligt trecifret millionbeløb til at styrke mobildækningen i Danmark.

Dette initiativ indebærer opsætning af nye mobilantenner på over 200 forskellige lokaliteter spredt over hele landet.

Det er den mest omfattende udvidelse af det fælles mobilnetværk, kendt som TT-Netværket, siden dets etablering i 2012.

Et af de primære fokusområder for TT-Netværket i år er at forbedre mobildækningen i mindre byer, optimere dækningen langs vigtige transportkorridorer og øge 5G-kapaciteten i sommerhusområder.

LÆS MERE: Hvilken telefon har bedst antenne og giver bedst dækning?

Dækningen bliver løbende bedre

Allerede nu har flere områder, herunder Ålsø ved Grenå, området ved Fælledlunden i Skanderborg, Vester Skerninge i Svendborg Kommune og Nakskov på Lolland, oplevet en forbedring af mobildækningen.

I de kommende uger forventes det, at yderligere mobilmaster vil blive taget i brug, hvilket vil gavne områder som Bredebro ved Tønder, Vonsbæk og Sommersted ved Haderslev samt Læborg ved Vejen.

De fleste af de nye mobilantenner vil blive opsat i eksisterende telemaster, der tilhører andre operatører. Der vil dog også blive opsat enkelte nye telemaster for at sikre en optimal mobildækning i hele landet.

Kunder, der anvender Telenor eller Norlys-ejede Telias mobilnetværk, vil løbende kunne mærke forbedringerne i mobildækningen i takt med, at de nye antenner bliver installeret og taget i brug.

Mere til historien

TT-Netværket, der i dag er ejet i fællesskab af Norlys og Telenor, har gennemgået en betydelig ændring i ejerskabet.  I april 2024 overtog Norlys nemlig Telia Danmark, og dermed også halvdelen af ejerskabet af TT-Netværket.

Norlys: Ingen store fejl ved skiftet fra Telia

Ingen data på telefonen for nogle kunder, men ikke ”store problemer”.

(mere…)
Norlys-kunder ramt af fejl i “Telia-farvel” 

Overgangen fra Telia til Norlys har ikke været gnidningsfri for alle kunder. Nogle mangler fortsat internet.

(mere…)
Krig og krise: USA kan blokere det danske mobilnet

Det kommende forsvarssamarbejde mellem Danmark og USA skelner ikke mellem krigstid og fredstid, siger forsker.

(mere…)
Endegyldigt farvel til Telia – nu hedder det Norlys

Norlys har opkøbt Telia og overgangsfasen har været lang, men nu forsvinder "Telia" helt.

(mere…)
Telia skifter endegyldigt navn til Norlys

Telia har været et af de store teleselskaber i Danmark siden 1995, men snart er det slut med Telia og goddag til Norlys.

(mere…)
Rekord mange skoleelever med i #digitaltpænt

Initiativet fra Telenor til med #digitalpænt-undervisningsmaterialer har i år haft rekord stor tilslutning.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram