Nu skifter mobilkunderne platform

Der kommer nyt navn i displayet på telefonen men også adgang til nye produkter.

Call Me
Nyt navn og nye muligheder (Foto: Call Me)

Tidligere kunder hos Alka Mobil overføres nu til Call Me, efter at sidstnævnte opkøbte Alka Mobil i april i år.

Denne overførsel bringer Call Mes samlede kundebase op på over 350.000.

Selvom Telia Danmark, moderselskabet bag Call Me, forventes at skifte navn til Norlys i 2025, vil Call Me fortsat operere som et selvstændigt brand under Norlys-paraplyen.

Eva Lundgren, brand- og marketingdirektør hos Norlys, udtaler i en pressemeddelelse, at den øgede kundebase bekræfter Call Mes stærke position i markedet.

De overførte kunder beholder deres eksisterende vilkår, herunder telefonnumre og adgang til Telia Danmarks mobilnetværk.

Derudover får de mere EU-data inkluderet i deres abonnementer samt adgang til Call mes fulde produktsortiment.

Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.

Mere til historien

De største konkurrenter til Call Me er Telmore, Oister og CBB.

Få fri tale og fri data for under en 20’er om måneden

❄️ Her er et cool vintertilbud. Du kan lige nu få flere abonnementer for 19 kroner om måneden i de første to måneder.

(mere…)
Fik du set? Ugens Black Weeks tilbud

Oister er klar med nye tilbud. Det ene gælder kun i dag fredag.

(mere…)
Eesy runder kæmpe milepæl

Lavprisselskabet Eesy runder nu en kæmpe milepæl, men målet er større.

(mere…)
Norlys Mobil erstatter “Telia”

Snart forsvinder "Telia" fra displayet hos Telia-kunderne.

(mere…)
Se listen: Disse teleselskaber klages der mest over – er dit på listen?

TOP-10: Så mange klager var der over teleselskaberne i Danmark hos Teleankenævnet.

(mere…)
Eesy klar med eSim – og et godt tilbud

Lavprisselskabet Eesy er nu klar med eSim til kunderne, hvilket gør det muligt at komme online på 2 minutter.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram