Brugt elbil-boom: Salget eksploderer og priserne styrtdykker!

Der er rigtigt mange brugte elbiler til salg, hvilket gør at du kan komme billigere til en elbil.

Skoda Enyaq (Foto: Skoda)
Skoda Enyaq var en af de mest søgte brugtbiler på Bilbasen i oktober måned. (Foto: Skoda)

Oktober måned satte rekord med over 10.000 solgte brugte elbiler i Danmark – en stigning på hele 76 procent i forhold til samme måned sidste år.

Aldrig før har så mange danskere købt brugte elbiler, og det er ikke svært at forstå hvorfor. Priserne er nemlig i bund, og der er masser af gode tilbud at hente. Det skriver Bilbasen

Der er dog ikke noget nyt i, at der er kommet mange brugte elbiler til salg. Vi skrev også, at der i sommer var rigtigt mange brugte elbiler til salg.

Bilbasen melder om en eksplosion i salget. I uge 44 alene blev over 1.800 brugte elbiler sat ned i pris. Populære modeller som Skoda Enyaq og VW ID.4 er i høj kurs, og begge er blevet søgt over 200.000 gange på Bilbasen i oktober.

De lave priser gør det muligt for endnu flere at få råd til en elbil.

Både VW ID.3 og Tesla Model 3 kan nu erhverves for omkring 150.000 kroner for modeller under 5 år gamle. Også den populære Tesla Model Y er eftertragtet, men med en lidt højere pris på omkring 250.000 kr. Til gengæld er den hurtigt væk – den gennemsnitlige salgstid er kun 22 dage.

HØR EPISODEN: Er en dyr opdatering til Tesla en gevinst ved brugtsalg?

Lige nu har Tesla også et yderst skarpt tilbud med 0 finansiering i de første 3 år, samt gratis opladning i 1 år, hvis du køber og får leveret en Model Y inden 31. december 2024.

LÆS MERE: Tesla sælger ud: Lokker med gratis opladning i 1 år

Annonce

Se om DU kan spare op til 3.000 kr. på bilforsikringen.

Du får svaret med det samme. Ingen salgsopkald. Tjek her!

Mere til historien

Det er ikke kun elbiler, der falder i pris. Også diesel- og plug-in hybridbiler er blevet billigere. I oktober blev over 19.000 biler sat ned i pris med gennemsnitligt 9.138 kr. Mens benzinbilerne er en undtagelse – særligt nyere modeller fra 2019 og frem – de stiger i pris.

Læs også:
Du kører elbil men hvor er dine brugte batterier?

BYD lancerer billig elbil før tid: Dolphin Surf Active klar fra 149.995 kr.

BYD oplyser, at Dolphin Surf Active med en startpris på kun 149.995 kroner kommer til Danmark et halvt år tidligere end planlagt. 

(mere…)
Zeekr har sat prisen ned på Zeekr X

Zeekr justerer prisen på deres kompakte SUV, Zeekr X, med et prisfald på 20.000 kroner.

(mere…)
Europæere foretrækker nu kinesiske elbiler – ikke amerikanske

En ny undersøgelse fra analysefirmaet Escalent afslører et markant skift i europæiske bilisters holdning. 

(mere…)
Hyundai sænker prisen på IONIQ 6 med over 50.000 kroner

Hyundai har lanceret en markant prisnedsættelse på hele modelprogrammet for IONIQ 6.

(mere…)
Xpeng starter europæisk produktion af G6 og G9 i Østrig

Xpeng har startet produktionen af de nye G6- og G9-modeller på Magnas fabrik i Østrig.

(mere…)
Den billige BYD får topkarakter for sikkerhed 

BYD's billige elbil har fået topkarakter i sikkerhedstesten.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram