Tesla vil lancere billigere elbiler næste år

Tesla fortæller, at 2025 vil byde på nye og billigere elbiler. 

Tesla Model Y (Foto: Tesla)
Tesla Model Y er den mest solgte Tesla-model i år. (Foto: Tesla)

Vi har tidligere skrevet en del om Tesla Model 2, som navnet var på rygtebørsen i hvert fald. Det forlød. at det var en billigere elbil end de nuværende modeller. 

Men rygterne har været mange om Tesla Model 2. Der har også florereret rygter om den var droppet og så alligevel ikke droppet. Tesla skulle angiveligt satse mere på AI og selvkørende teknologi.

LÆS MERE: Tesla: Selvkørende-funktion kommer i 2025

Nu afslører Teslas regnskab for tredjekvartal så, at 2025 byder på produktionen af den hidtil billigste Tesla. I regnskabet skriver Tesla, at de i 2025 vil lancere mere prisvenlige elbiler i 2025. 

– “Planerne for nye køretøjer, herunder mere overkommelige modeller, forbliver på vej til produktionsstart i første halvdel af 2025. Disse køretøjer vil bruge aspekter af den næste generations platform såvel som aspekter af vores nuværende platforme og vil være i stand til at blive produceret på de samme produktionslinjer som vores nuværende køretøj line-up,” lyder det i regnskabet. Det skriver Engadget.

Det er uvist om det atter er Tesla Model 2, som der hentydes til. Eller priserne på de nuværende vil falde yderligere eller komme i mere skrabede udgaver.

Flere konkurrenter er kommet med billigere modeller, hvor f.eks. Hyundai netop har lanceret deres Inster til priser under 200.000 kroner.

LÆS MERE: Hyundai Inster – se dansk pris og salgsstart

Regnskabet afslørede også, at Tesla i kvartalet leverede 435.059 elbiler, det var en fremgang på 6 procent sammenlignet med samme kvartal 2023.

Skal du opdatere din Tesla for 50.000 kroner?

Find også podcastepisoden på din podcastapp. Søg efter ‘meremobil. Følg også gratis vores YouTube kanal

Mere til historien

Et lille fun fact. Den 22. oktober 2024 producerede Tesla deres elbil nummer 7.000.000.

MG4 Electric Luxury får historisk lav pris

MG Danmark sætter nu en ny pris på MG4 Electric Luxury og prisnedsættelsen gør elbilen tilgængelig for under 200.000 kroner.

(mere…)
Skoda øger trækkapaciteten på Elroq og Enyaq

Skoda har annonceret en markant opgradering af trækkapaciteten for sine firehjulstrukne elbiler, Elroq og Enyaq. 

(mere…)
Billige varianter af Model Y og Model 3 – her er det du ikke får

Tesla har lanceret de nye varianter, Model Y Standard og Model 3 Standard, i USA. Læs om kompromisserne her.

(mere…)
BYD Dolphin bliver billigere og bedre

BYD er klar med mere udstyr og lavere pris på deres lille bybil Dolphin.

(mere…)
Prischok: Ny Tesla Model Y bliver billigere end Model 3

Lækkede priser fra USA afslører, at den nye Model Y Standard får en startpris, der er lavere end den mindre Model 3-sedan. 

(mere…)
Xpeng: Nu kommer Xpeng P7+ snart til Danmark

Nu er meldingen, at Xpeng P7+ snart lander på det danske marked.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram