Sådan får du mørke ikoner på din iPhone
TIP: iPhones har længe haft tilstanden ”Mørk”, men nu kan du også gøre alle ikonerne på hjemmeskærmen mørke. Læs her hvordan.

Apple har netop sendt den nye iPhone 16-serie på markedet og i samme ombæring frigav de også iOS 18-opdateringen.
OVERBLIK: De 8 vigtigste nyheder til din iPhone – iOS 18 overblik
En af nyhederne er, at ikonerne nu kan gøres mørke eller store.
Vi guider dig hertil, hvordan du får mørke ikoner på hjemmeskærmen i iOS 18.
Først og fremmest skal du selvfølgelig have installeret iOS 18 på din enhed. Hvis du ikke har det, så tjek her om din enhed understøtter iOS 18-opdateringen.
Sådan gør du ikonerne mørke på iPhone
- Hold fingeren nede på et tomt område på en af hjemmeskærmene indtil alle ikonerne ryster (så er du i redigeringstilstand)
- Tryk ”Rediger” i øverste venstre hjørne
- Vælge ”Tilpas”
- Her kan du så vælge ”mørk”, ”lys”, ”automatisk” eller ”tonet”. Det er også her, at du kan vælge ”stor eller lille” (størrelsen på ikonerne). Samt klikke på den lille sol, som vises.
- Når du har valgt det, som du ønsker. Trykker du på skærmen (udenfor tilpasningspanelet) og redigeringstilstanden afsluttes.
Dermed kan du altså give din iPhone det look, som du bedst kan lide. Det er også ved at følge de første 2 trin, at du kan tilføje widgets til hjemmeskærmene.
Mere til historien
Lige nu er det ikke alle genveje, som bliver mørke. Præcis som på Android er denne funktion ikke helt gennemført.
Apple og Google samarbejder om at gøre Siri markant klogere. Her er de nye funktioner, du kan se frem til i iOS 26.4 og fremover.
(mere…)Apple har altid ladet dig eje dine pro-apps, men nu ændrer alt sig. Med den nye Creator Studio-pakke følger Apple i Adobes fodspor og låser de nyeste funktioner bag et abonnement.
(mere…)GUIDE: 2026 markerer enden for det velkendte blå Rejsekort. Vi fortæller her om det nye fysiske Basiskort: Se de vigtigste ændringer for din næste tur med bus og tog.
(mere…)Nu er det officielt. Apples stemmeassistent Siri undergår en massiv forvandling takket være teknologien fra en af de største konkurrenter.
(mere…)Efter et intenst år med benhård konkurrence har Apple formået at vippe Samsung af pinden. Det viser nye tal.
(mere…)RYGTE: iOS 27 lander senere på året, og rygterne om den næste software begynder nu at tage form. Her er de 5 vigtigste ting, vi forventer.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
0 Kommentarer
Ældste

