AirPods 4 får aktiv støjreduktion

Nye AirPods 4 får aktiv støjreduktion. Her er detaljerne om det nye Apple-headset.

AirPods 4 (Foto: Apple)
AirPods 4 fås nu i to udgaver, hvor aktiv støjreduktion gør forskellen (Foto: Apple)

Apple har introduceret flere nye AirPods ved gårsdagens event, heriblandt en opdatering til de almindelige AirPods, som nu hedder AirPods 4.

Det særlige ved denne års generation er, at de udgives i to versioner: med og uden aktiv støjreduktion, hver til sin pris.

AirPods 4 har fået en opdatering på flere områder, blandt andet med et etui, der understøtter USB-C. Samtidig har de fået den nyere H2-chip, hvor forgængeren brugte H1-chippen.

Stemmeisolering og tilpasset lydstyrke er nu standard på AirPods 4, ligesom et ventilsystem til trykudligning også er blevet en del af denne generation.

Vægten af selve AirPod-enheden er steget med 0,02 gram, hvilket ikke mærkes i daglig brug. Til gengæld er det nye etui blevet 5,61 gram lettere, hvilket for nogle kan gøre en lille forskel.

Batteritiden er faldet med en time ved brug af AirPods, og Apple angiver nu fem timers lyttetid uden brug af støjreduktion.

Forbindelsen er også opgraderet til Bluetooth 5.3 i stedet for den tidligere Bluetooth 5.0.

AirPods 4 får samtidig en ændret pasform for at kunne passe til flest mulige ører.. Ifølge Apple er designet baseret på mere end 50 millioner individuelle datapunkter.

LÆS MERE: Her er iPhone 16 og iPhone 16 Plus

Aktiv støjreduktion kommer til AirPods 4

Som nævnt tidligere kommer AirPods 4 i to udgaver. Udover de allerede nævnte specifikationer er der lidt ekstra til versionen med aktiv støjreduktion.

Funktioner som tilpasset lyd, transparent lyd og opmærksomhed på tale er alle en del af AirPods 4 med aktiv støjreduktion.

Apple oplyser også, at etuiet til denne model understøtter opladning med Apple Watch-opladeren, hvilket betyder, at du kan bruge en Apple Watch-oplader til at lade etuiet op. Denne funktion nævnes ikke i forbindelse med de almindelige AirPods 4.

Batteritiden er på fire timer ved brug af aktiv støjreduktion og ellers fem timer uden brug af det.

Den vejledende pris er 1.199 kroner for AirPods 4 og 1.599 kroner for AirPods 4 med aktiv støjreduktion.

LÆS MERE: Apple Watch Series 10 – endnu større ur

AirPods Max får USB-C

AirPods Max med USB-C, 2024 (AirPods 4 (Foto: Apple)
AirPods Max får USB-C og nye farver (Foto: Apple)

Apples over-ear-høretelefoner har været på markedet i nogle år, men nu har de endelig fået en opdatering.

Desværre var der ikke mange nyheder, da understøttelsen af USB-C er den eneste tekniske nyhed.

Af ukendte grunde har Apple valgt at beholde H1-chippen i AirPods Max, hvilket kan virke lidt mærkeligt.

Det skal dog nævnes, at AirPods Max nu kommer i flere nye farver som en lille forfriskning. Den vejledende pris forbliver 4.599 kroner.

TEST: AirPods Max test – en blandet cocktail

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Alle de nye AirPods kan forudbestilles nu og leveres fra den 20. september.

AirPods Pro 3 imponerer – første test

ANMELDELSER: AirPods Pro 3 virker til at være en solid opgradering.

(mere…)
Nu kan Apple Watch tjekke efter forhøjet blodtryk – virker også i Danmark

KORT NYT: Apple har fået godkendt deres blodtryksmåling via Apple Watch i flere lande, heriblandt Danmark.

(mere…)
iOS 26 kan hentes – her er nyhederne

Vi har samlet et overblik over alle nyheder om iOS 26 i denne artikel, så du ved, hvad du kan se frem til.

(mere…)
iPhone 17-serien får stærk salgstart

En ny analyse antyder en stærk salgsstart for den nye iPhone 17-serie, men særligt én model skiller sig ud.

(mere…)
Nu kommer årets store opdatering til din iPhone

Apple frigiver den næste store opdatering til iPhone mandag. Der er også nyt til Apple Watch, iPad og Mac. 

(mere…)
Stor satsning i AirPods virker ikke i Danmark

En af de mest hypede nyheder ved Apples store event denne uge vil ikke virke i EU og dermed ikke Danmark.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram