Interessen for Tesla falder – vil ikke støtte Musk

Danskernes interesse for Tesla falder. Nogle elbilskøbere ønsker ikke at støtte Elon Musk.

Model 3 Tesla
Tesla Model 3 er en af de mest solgte i Danmark stadig (Foto: Tesla)

Det lader til, at Tesla ikke er så populær herhjemme som tidligere. I hvert fald ikke når det gælder salget.

I en artikel på TV 2 fortæller Jan Lang fra Bilbasen, at Tesla Model Y og Tesla Model 3 var blandt de mest søgte biler på Bilbasen frem til foråret.

I juni ændrede dette sig dog, og modellerne Volkswagen ID.4 samt Skoda Enyaq har begge overhalet Tesla i søgningerne.

Samtidig er salget af nyindregistrerede Tesla-biler faldet med 18 procent i de første syv måneder af 2024 sammenlignet med samme periode sidste år.

LÆS MERE: Xpeng vinder ”Årets Design 2024”

NY UDVIKLING: Tesla-salget falder ikke kun i Danmark. Er det vrede over Elons opførsel, der får flere til at vende ryggen mod Tesla? Læs historien her.

Hvad skyldes den faldende interesse?

Noget kunne tyde på, at nedgangen for Tesla kan have noget med Elon Musk at gøre.

Elon Musk har en historik med at gøre sig uheldigt bemærket hos mange, og det kan i sidste ende påvirke forbrugerne.

Hos FDM fortæller forbrugerøkonom Ilyas Dogru, at flere faktorer kan spille ind, herunder at markedet er mættet for dem, som ønsker en Tesla, og at der samtidig er større konkurrence blandt elbiler.

Til sidst kan Elon Musk også have en indflydelse. Ifølge spørgeundersøgelser hos FDM har flere tilkendegivet, at de ikke ønsker en Tesla, da de ikke støtter Elon Musk og nogle af hans beslutninger.

Spørgsmålet kan ikke endegyldigt besvares, og professor og forbrugerekspert John Thøgersen fra Institut for Virksomhedsledelse på Aarhus Universitet, mener også at der skal meget til.

Her fortæller han at der alligevel er lang fra holdning til handling, og Tesla er et større brand end tidligere, og der dermed også skal mere til for at droppe Tesla grundet Elon Musk.

LÆS MERE: Uber genåbner app og taxakørsel i Danmark

Mere til historien

På trods af dette, så sælger Tesla stadigvæk godt herhjemme, og både Model Y og Model 3 er stadig de mest solgte i år herhjemme.

Afgiftslettelse tager livet af ladeabonnementer

SVM-regeringen har detoneret en bombe, som tvinger ladeoperatørerne til at gentænke deres forretningsmodel.

(mere…)
Billigere og bedre Toyota bZ4X tager på Danmarksturné

Toyota har opgraderet deres elbil, bZ4X, med længere rækkevidde, smartere teknologi og en skarpere pris. 

(mere…)
Xpeng er klar med stor opdatering

Xpeng har startet udrulningen af en ny opdatering på verdensplan. Opdateringen er til Xpeng G6, G9 og P7.

(mere…)
Populær YouTuber tester CarPlay Ultra 

Marques Brownlee har set nærmere på CarPlay Ultra. Du kan kigge med her.

(mere…)
Tesla sælger nu blinklys-arme til Model 3

Tesla tilbyder nu en eftermonteret blinklys-arme til Model 3, der ellers kun har 'knap-blinklys'.

(mere…)
Kia EV9 GT – prisen er klar

Kia er klar med Kia EV9 GT, som er en heftig bil, der kan bestilles nu. Læs mere her.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram