Apples første flip-telefon er på vej

RYGTE: Apples første flip-telefon kan udkomme i 2026.

skærmfold telefon
Det er uvist, hvordan Apples foldbar vil se ud, men der skulle være fokus på netop folden (Illustrativt AI-billede, MereMobil.dk)

Samsung, Motorola, OnePlus, Xiaomi, Google – du har sikkert hørt om disse producenter. Fælles for dem alle er, at de har lanceret en foldbar telefon.

Det er denne liste, som Apple mangler på, selvom mange af de store producenter har lavet flere udgaver af deres foldbare modeller.

Årsagen skulle angiveligt være manglende tilfredshed med produktet, især det foldede område, som har gjort, at Apple ikke ville udgive en model endnu.

Nu skriver flere medier, heriblandt CNET at Apple kan være på vej med en flip-telefon i 2026.

Faktisk skulle Apple have arbejdet på en foldbar telefon siden 2019, men designet af skærmen har udskudt Apples planer om en udgivelse. Apple ønsker at mindske den synlige fold eller finde på en anden teknologi til det.

Det vides ikke om det er lykkedes Apple, da der ikke er mange konkrete rapporter om dette.

LÆS MERE: Apple har bøvl med en foldbar iPhone

Apple bliver tyndere

CNET beskriver også en anden interessant detalje, nemlig at Apple arbejder på en tyndere iPhone 17.

Beslutningen om at lave den tyndere hænger sammen med en ny stil, som Apple måske er på vej imod, nemlig tyndere produkter.

Vi har allerede set det med den nye iPad Pro, og vi kommer muligvis også til at se det senere med Apple Watch og MacBooks.

Lykkes det Apple at få vægten og tykkelsen længere ned på iPhone, vil det kunne bruges videre mod en foldbar telefon, der naturligt nok er noget tykkere i foldet tilstand.

LÆS MERE: Apple Intelligence er udskudt igen …på en måde

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Det vides ikke, hvor konkrete planerne er for en foldbar iPhone, eller hvad prisen vil blive. Man kan dog håbe, at Apple formår at holde prisen relativt nede.

Meta blokerer for Apple

Apple Intelligence er blevet blokeret på Facebook, Instagram, Threads og WhatsApp.

(mere…)
Apple er klar med iOS 18.4.1

KORT NYT: Apple har udsendt en mindre opdatering i form af iOS 18.4.1, der retter en træls fejl med CarPlay.

(mere…)
iPhone Fold vil bruge Samsung-skærme

RYGTE: Når Apples kommende foldbare iPhone udkommer, ventes det at blive med en skærm fra Samsung Display.

(mere…)
Stor iPhone-prisstigning er måske aflyst

Det tyder på, at Apples strategi måske virker mod Donald Trump, som åbner for Apple-toldundtagelse.

(mere…)
Motorola afslører ny Razr-telefon i slutningen af april

Motorola teaser for lanceringen af en ny Razr-model i slutningen af april.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
32 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram