Tesla udskammes af ankenævn

En sag om en revne i infoskærmen i en Tesla Model Y er gået i hårdknude. Tesla nægter, at udbedre skaden.

En inforskærm
Tesla har endnu ikke udbedret skaden og efterlevet ankenævnets økonomiske krav. (Foto: Tesla/PR)

Tesla Motors Denmark udskammes i øjeblikket i Ankenævn for bilers såkaldte “Udhængsskab”.

Den amerikanske bilgigants danske afdeling “hænger” således til offentlig beskuelse på nævnets webside fordi man ikke efterlever en afgørelse i ankenævnet. Det skriver Finans.

Ankenævn for biler har nemlig afgjort, at en klage over en revne i en helt ny Model Y’s infoskærm skal udbedres på Teslas regning. Men Tesla har endnu ikke efterlevet afgørelsen.

Tesla afviser

Den korte udgave af sagen er, at en nybagt ejer af en Model Y i slutningen af juni sidste år får udbedret et mærke i træpanelet under forruden.

Få uger senere opdager han revnen i bilens store infoskærm. Revnen er i nederste højre hjørne.

Tesla meddeler ejeren, at revnen er opstået “ved fysisk overlast”. Det overrasker ejeren i og med, at bilen har stået stille i 14 dage, mens han var på arbejde på Nordsøen. Ejeren mener, at det så må være reparatøren, der udbedrede træpanelet, som har forårsaget revnen.

Tesla får ifølge Finans bilen ind på værksted i slutningen af august, og meddeler nu ejeren “skaden ikke dækkes med begrundelsen, at der er gået for lang tid”.

Overfor Ankenævn for biler afviser Tesla altså, at påtage sig skylden, men ankenævnet lægger ifølge Finans imidlertid til grund, at skaden enten var til stede eller undervejs, da kunden fik bilen, fordi bilen kun var ti uger gammel, da der blev reklameret over skaden.

Afslag og sagsomkostninger

Ankenævnet fastslår samtidig, at Tesla skal udskifte skærmen eller give ejeren et afslag på 25.000 kroner. Tesla skal desuden betale 19.000 kroner plus moms i sagsomkostninger, fordi Tesla ikke er medlem af ankenævnet.

Tesla har ifølge Finans endnu ikke udskiftet skærmen eller betalt kunden 25.000 kroner, og vil indtil det sker “hænge” i ankenævnets “Udhængsskab” frem til den 18. januar næste år.

Ankenævn for biler er et ankenævn, som behandler forbrugerklager fra private bilejere.

Bag nævnet står forbrugerorganisationen FDM og de tre brancheorganisationer AutoBranchen Danmark, Dansk Bilbrancheråd og DI Bilbranchen. Det koster 400 kroner at klage til ankenævnet.

LÆS MERE: Tesla-ejere går glip af tusindevis af kroner

GÅ IKKE GLIP AF FREMTIDEN ⚡️
Tech-verdenen bevæger sig hurtigt. Vi samler de vigtigste nyheder, så du altid er foran – leveret direkte i din indbakke 4 gange om ugen.

Hold mig opdateret (gratis)


Mere til historien

Apropos Model Y, så har Tesla justeret priserne. Læs mere om det her

Ny Tesla Model Y kører 657 km: Her er den danske pris

Tesla har netop åbnet for bestilling af Model Y Standard Long Range. Den nye variant er optimeret til de lange stræk og lander med en skarp startpris og rabat.

(mere…)
Officielt: 10-80 % på 12 minutter – Xpeng P7+ pris er bekræftet

Xpeng P7+ pris i Danmark er nu officiel. Se de skarpe priser og detaljer om den ekstreme ladehastighed (10-80 % på 12 min.).

(mere…)
Elbil i frostvejr: Så meget rækkevidde mister du nu

GUIDE: Vintervejret har lagt sig tungt over Danmark, og med temperaturer helt ned til -12 grader. kan din elbils rækkevidde blive reduceret med over 30 procent. Bliv klogere på tommelfingerreglen og se, hvordan kulden påvirker dit batteri netop nu.

(mere…)
Xpeng P7+ pris: Danske priser er lækket

Xpeng er snart klar med den nye P7+, men de danske priser er sluppet ud før tid. Se hvad den rummelige elbil forventes at koste her.

(mere…)
Kampen om kontrollen: Android Auto kan presses ud af din næste bil

Bilproducenterne vil have magten over dine data. Her er årsagen til, at giganter som bl.a. Tesla vælger deres egne systemer fremfor Android Auto.

(mere…)
Overraskende Tesla-test: Så langt kører den efter 0 %

Det er de fleste elbilisters store frygt at løbe tør for strøm, men en omfattende test afslører nu, hvor meget Tesla faktisk gemmer i nødreserven. Resultatet vil overraske de fleste.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram