Dansk storimportør af kinesiske biler hugger bremsen i

Den varslede EU-forhøjelse af toldsatsen for elbiler stopper nu import af kinesisk mærke til det danske marked.

en elbil
Den danske importør af kinesiske elbiler, K.W. Bruun Import A/S, venter med, at hente mærket Seres til Danmark. (Foto: Seres/PR)

Den danske storimportør af kinesiske elbiler, K.W. Bruun Import A/S i Glostrup, har trykket på stop-knappen.

Koncernen har på grund af den varslede EU-forhøjelse af toldsatsen for elbiler produceret i Kina sat importen af mærket Seres i venteposition.

EU har planer om senere på året, at øge toldsatsen på de kinesiske elbiler. Hvor meget det drejer sig om er endnu ikke afgjort, men toldsatsen vurderes til, at blive sat op fra de nuværende 10 procent til mellem 20 og 25 procent.

Det betyder, ifølge Rune Thyge Johansen, analytiker i Danske Bank, at elbiler fra Kina til en pris på 250.000 kroner i Danmark vil stige med mellem 10.000 og 30.000 kroner.

– “I lyset af den aktuelle udmelding fra EU-kommissionen, har vi besluttet lige at trække vejret, inden vi fortsætter vores kinesiske aktiviteter. Vi sætter således den planlagte introduktion af Seres og andre potentielle, nye kinesiske mærker og modeller på pause,” udtaler K.W. Bruun Imports pressechef, Hanne Langsig Sørensen, ifølge Bil Magasinet.

Det er også usikkert, hvornår – og om – toldsatsen justeres. Beslutningen ventes at blive meldt ud til efteråret.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere om historien

En EU-forhøjelse af toldsatsen for elbiler produceret i Kina kan koste de danske købere dyrt. Læs mere om det her

Xpeng indgår lade-samarbejde på tværs af Europa

Xpeng har indgået samarbejde med Plugsurfing, der giver adgang til lige under en million ladepunkter i Europa. 

(mere…)
BYD er klar med nyt showroom i Odense

BYD fortsætter væksten på det danske marked og åbner nu endnu et selvstændigt showroom.

(mere…)
Norlys lancerer fastpris på elbil-opladning 

Norlys er klar med en konkurrent til Clever. Se priserne her.

(mere…)
Opladning af elbil: Så meget koster det 

BEREGNING: Hvis du kører 10.000 eller 30.000 km. og året i elbilen, hvad har strømmen så kostet? 

(mere…)
Danskerne importerer biler som aldrig før

Danskerne er ikke bare vilde med elbiler - de er så vilde med dem, at de også importeres til landet, som aldrig før.

(mere…)
Markant skifte af bilsystemet i Kia

Android Automotive bliver Kias fremtidige softwareplatform, men nuværende Kia-ejere skal ikke glæde sig for tidligt.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram