Bryder Tesla-ejere loven?

Privatpersoner må ikke må lave automatisk overvågning i det offentlige rum, men tusindvis af Tesla-ejere optager på livet løs.

en bil set inde i kabinen
Teslas videosystem, Sentry Mode, optager tilsyneladende lystigt alt, hvad der sker omkring bilen. Men det må systemet ikke, ifølge lovgivningen. (Foto: Tesla/PR)

Tusindvis af danske ejere af de populære elbiler Tesla bryder formentlig i god tro dagligt loven.

Det er bilens videosystem, Sentry Mode, som overvåger, hvad der sker rundt om bilen. Ikke kun når bilen er i bevægelse, men også når den er parkeret. Når der sker noget omkring bilen reagerer Sentry Mode nemlig og begynder at optage.

Og det er netop her problemet opstår. Private må ikke overvåge offentligt tilgængelige steder. Det er i strid med loven, det skriver TV 2 Kosmopol.

Ejerne af en Tesla kan via en app følge med i Sentry Modes optagelser, som ikke kun livestreamer, hvad der sker omkring bilen, men også giver adgang til arkiverede videoklip.

Opdatering til bilen fungerer ikke

Tesla har tidligere lovet en opdatering af Sentry Mode, så systemet ikke går i gang, så snart der sker noget i nærheden af bilen, men at systemet først reagerer, hvis bilen berøres. Samtidig skulle opdateringen sikre, at lygterne begynder at blinke, og på den måde advarer forbipasserende, at der videooptages. Desuden skulle skærmen inde i bilen lyse op med teksten “Sentry Mode Aktiveret”.

Men det sker ikke. Det skrev FDM allerede i foråret, og det viser en test, som TV 2 Kosmopol for nylig har foretaget sammen med en Tesla-ejer.

– “Det er problematisk, at Tesla laver en opdatering, men at systemet ikke fungerer på den måde, som de har lovet, at det skal gøre,” siger Dennis Lange, chefkonsulent i FDM, til TV 2 Kosmopol.

LÆS MERE: Clever snød med rabatten

Også et problem i andre lande

Chefkonsulenten fortæller, at det ikke kun er i Danmark, at Sentry Mode har skabt røre. Også i Holland har man reageret med krav, som Tesla, ifølge tv-stationens test, ikke lever op til.

TV 2 Kosmopol har forgæves forsøgt, at få svar fra Tesla på spørgsmål om videosystemet og dets lovlighed.

Dennis Lange mener dog, at det er den danske lovgivning, som er forældet, og siger blandt andet at optagelserne i nogle sammenhænge kan bruges til rigtig gode ting. Her nævner TV 2 Kosmopol sagen, hvor en 13-årig pige i april blev kidnappet i Kirkerup ved Korsør. Midt – og Vestjyllands politi efterlyste i den forbindelse videoer fra biler.

Datatilsynet blev trukket ind i sagen

FDM efterlyste for knap et år siden en afklaring om videooptagelsernes lovlighed hos Datatilsynet, men der foreligger endnu ikke en afklaring

Datatilsynet oplyser nu, at sagen stadig er uafklaret, og det mener Dennis Lange er utilfredsstillende.

– “Potentielt er der jo en hel masse bilejere, som bryder lov på daglig basis. Det er der jo ikke rigtig nogen, der kan være tjent med,” siger Dennis Lange.

Med til historien hører, at Tesla på sin webside nærmest fralægger sig ansvaret for, hvordan Sentry Mode opererer. Tesla skriver: “Det er alene dit ansvar at konsultere og overholde alle lokale regler samt begrænsninger vedrørende privat ejendom med hensyn til brug af kameraer.”

Sentry Mode blev introduceret i Teslas biler i 2019. Siden er bilerne blevet solgt i tusindvis, og i 2023 blev Tesla med stor afstand ned til nummer to årets mest solgte bil.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Tesla har tilsyneladende mere travlt med udvikling end justering af teknologien. Således kunne vi fortælle i juledagene, at Tesla rygtes på vej med en trådløs opladning. Læs mere om der her

Danskerne importerer biler som aldrig før

Danskerne er ikke bare vilde med elbiler - de er så vilde med dem, at de også importeres til landet, som aldrig før.

(mere…)
Markant skifte af bilsystemet i Kia

Android Automotive bliver Kias fremtidige softwareplatform, men nuværende Kia-ejere skal ikke glæde sig for tidligt.

(mere…)
Polestar har nået stor milepæl i Danmark

Polestar Danmark har i denne uge nået en kæmpe milepæl på de danske veje.

(mere…)
Kia sætter ny salgsrekord for elbiler i Europa

Kia har lige nu stor succes på det europæiske elbilsmarked, hvor særligt deres nyeste model hitter.

(mere…)
Tesla afviser rygter om udskiftning af Elon Musk

Der har tidligere været rygter om, at nogle ønskede Elon Musk væk fra Tesla. Dette afvises nu.

(mere…)
Volkswagen skruer op for elbil-fordele med nye skarpe tilbud

Volkswagen er klar med en ny kampagne, hvor der lige nu er mere startudstyr i ID.4 og fri strøm i 1 år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram