Apple og Disney stopper reklamer på X efter nye vanvidsudtalelser

Elon Musk har påstået kontroversielle ting om jøder. Det har fået flere prominente annoncører til at stoppe annonceringen.

Elon Musk
Elon Musk påstår, at store annoncører undertrykkere din ret til ytringsfrihed. Dertil kommer vilde udtalelser mod jøder (Foto: Tumisu)

Elon Musk har helt klart bidraget positivt til udviklingen inden for moderne rumfart og sat elbiler på verdenskortet. Uheldigvis er han også en loose-canon, der ikke er bange for at fremsætte vanvittige udtalelser og postulater.

Senest har Elon Musk, ejer af X (tidligere Twitter), støttet et antisemitistisk opslag på X. Opslaget blev betegnet af ham som ”the actual truth”, skriver Wall Street Journal.

I opslaget blev det påstået, at jøder har et ”dialectical hatred of white people”.

Dertil kommer, at Elon Musk har angrebet en rapport, der konkluderede, at annoncer fra store varemærker blev vist ved siden af pro-nazistisk indhold på X. Det fik Musk til at kalde rapporten for et ”svindelangreb” på X.

For egen regning vil jeg gerne indskyde, at Elon Musk lader til at benytte samme ”kommunikationsstrategi” som Donald Trump.

Balladen har nu fået Apple, Disney, Warner Bros Discovery, IBM, Paramount Global, NBCUniversal, Comcast og Lions Gate Entertainment til at stoppe deres annoncering på X.

Tilbage står så den administrerende direktør for X, Linda Yaccarino, som man godt kan få lidt ondt af. Hendes opgave er nu at rydde op efter ejerens vanvidsudtaleser – og overbevise annoncørerne om, at X er et sikkert sted at lægge sine markedsføringskroner.


BLIV OPDATERET GRATIS: 4 gange om ugen udsendes nyhedsbrevet ‘Kaffepause ☕️ med tech‘. Tilmeld dig her – frameld når du har lyst. Alle nye følgere modtager som tak vores skræddersyede liste med 10 af de bedste guides og tips til mobilen.

Mere til historien

Elon Musk fulgte op sent fredag og skrev, at ”Mange af de største annoncører er de største undertrykkere af din ret til ytringsfrihed”.

Disney+ ændres den 8. oktober

Disney+ foretager en rebranding på det danske marked fra en 8. oktober. 

(mere…)
Apple Watch Series 11: Endelig mere batteritid | TEST

ANMELDELSE: Batteritiden er udvidet, men er det nok? Her er min vurdering af Apple Watch Series 11.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Den britiske regering VIL have en bagdør i iCloud

Den britiske regering giver ikke op og gør nu et nyt forsøg på at få implementeret en bagdør til iCloud.

(mere…)
Disney+ hæver priserne i Danmark

Så stiger priserne på Disney+ for danske abonnenter. 

(mere…)
Hvilke Apple-nyheder kan vi forvente i oktober?

OVERBLIK: Der er stadig flere produkter, som vi venter på bliver lanceret fra Apple. Disse produkter kan meget vel lande i oktober.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram