Apple har fremvist nyt watchOS til Apple Watch

Apple har givet et smugkig på det kommende styresystem til Apple Watch. Der er mange spændende nyheder i watchOS 10.

Apple har præsenteret watchOS 10, som kommer til efteråret (Foto: Apple)
Apple har præsenteret watchOS 10, som kommer til efteråret (Foto: Apple)

Apple fremviste i mandags (5. juni 2023) lidt af det, som det nye watchOS 10 byder på. Og vi har en ganske omfattende opdatering af styresystemet til Apple Watch i vente.

Siden første version af watchOS så dagens lys for næsten otte år siden, så har det ikke ændret sig radikalt. Men det ændrer sig med næste store opdatering.

Apple er klar med watchOS 10 til offentligheden i efteråret (Foto: Apple)

Med watchOS 10 vil du få ”smart stacks”, som er små udgaver af dine apps, når du drejer på den “digitale krone”. Den vil da vise de apps og funktioner, som du bruger mest.

De fleste apps er blevet opgraderet til den næste store opdatering, så der er noget at glæde sig til, hvis du har et Apple Watch og er glad for det. Der er også kommet to nye urskiver, hvor det ene er med Snoopy.

Apple watchOS 10 byder på to nye urskiver – den ene er med Snoopy (Foto: Apple)

Der er forbedringer, når det kommer til ”Cykel app”, da du nu kan forbinde Apple Watch via Bluetooth til forskellig cykel-hardware og dermed se mere præcist, hvor hurtigt du har kørt m.m.

Din sundhed kommer også til at få mere ”plads”, da Mindfullness-appen får en opdatering og så vil sundhedsappen blive klogere på dit mentale helbred.

Der blev også fortalt om ”Vision Health”, som er en app, der holder øje med om du er ramt af Myopia (nærsynethed). Hvordan det fungerer i praksis, glæder vi os til at se. Og så vil den nye app Medicon sende påmindelser, hvis medicin ikke er registreret 30 minutter efter det planlagte tidspunkt.

Brugerne vil desuden kunne afspille en FaceTime-videobesked direkte på Apple Watch. Gruppesamtaler via FaceTime virker nu også på Apple Watch.

Bliv den nye Holger Rune eller Tiger Woods

Apple har præsenteret watchOS 10, som kommer til efteråret (Foto: Apple)
Apple har præsenteret watchOS 10, som kommer til efteråret – der er klar med nye API’er til udvikling af træningsapps(Foto: Apple)

WatchOS 10 kommer med nye API’er til udviklere af træningsapps, hvilket kan hjælpe dem i udviklingen.

De avancerede bevægelsessensorer i både Apple Watch Series 8 og Apple Watch Ultra kan registrere hurtige ændringer i hastighed og acceleration, f.eks. når man svinger en golfkølle eller en tennisketsjer.

Disse data får udviklerne nu adgang til. Så apps som SwingVision kan analysere pronationen, når man server, dvs. hvordan underarmen, håndleddet og hånden drejer, og Golfshot kan registrere små håndledsbevægelser, som kan hjælpe med at forbedre ens golfsving.

Apple har præsenteret watchOS 10, som kommer til efteråret (Foto: Apple)
Apple har præsenteret watchOS 10, som kommer til efteråret – der er klar med nye API’er til udvikling af træningsapps (Foto: Apple)

Du kan læse mere om, hvad Apple skriver om den kommende watchOS 10 opdatering her.

WatchOS 10 er ude i første betaversion til udviklere og senere også public betatestere.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Apple fremviste også nye produkter og gav et smugkig på både iPadOS 17 og iOS 17. Men noget af det, som har trukket flest overskrifter er det kommende Apple Vision Pro.

Stor Apple-event på vej – her er vores forventninger

Her er hvad vi forventer af Apples store juni-event

(mere…)
AirPods Pro 2 udvider med høreapparatsfunktion til flere lande

Apple bringer nu deres avancerede høreapparats-funktioner til endnu flere lande.

(mere…)
Apple Watch SE med ”nyt look” – droppes måske

Der har været rygter om, at Apple ville lancere et anderledes Apple Watch med nyt look.

(mere…)
Apple inviterer til WWDC 2025

Apple er klar med datoerne for den årlige udviklerkonference, hvor vi normalt får smugkig på kommende hard- og software.

(mere…)
Apple Music åbnes nu for DJ’s – DJ with Apple Music

Nu kan DJ’s få adgang til Apple Music direkte fra DJ-software og pulte. Initiativet hedder ”DJ med Apple Music”.

(mere…)
Apple Watch og AirPods: Kamerafunktioner på vej

Der har tidligere været rygter om det. Nu får de nyt liv. Det ventes, at der kommer kamera i Apple Watch og AirPods.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram