Qualcomm: Samsung Galaxy S23-serien får kun Snapdragon-processor

Exynos-processoren droppes måske på S23-serien.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (Foto: Qualcomm)
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (Foto: Qualcomm)

Samsung har tidligere sendt to forskellige konfigurationer af Galaxy S-serine på markedet. Den ene er kommet med deres egen Exynos-processor, mens den anden har haft Qualcomm Snapdragon processoren.

Det har også været sådan, at det tidligere er oplyst, at den bedste af varianterne var den med Snapdragon processoren. Herhjemme har vi haft varianten med Exynos-processoren.

LÆS OGSÅ: Den bedste Samsung Galaxy S21 er amerikansk

Men det er altså slut nu. Samsung Galaxy S23-serien vil komme med Qualcomm processor på verdensplan. Det skriver GSMArena.

Dermed stemmer det også overens med de rygter, som der har været om, at Samsung ville droppe brugen af Exynos-processor. Disse gik dog allerede i forhold til Galaxy S22-serien.

Det ventes, at Samsung vil annoncere deres Galaxy S23-serie i første kvartal af næste år. Rygterne har allerede floreret om, at den måske vil blive annonceret i januar, mens Samsung i mange år har afholdt lanceringsevent i midten af februar for Galaxy S-serien.

Hvis rygterne holder stik, så vil det være første gang, at Galaxy S-serien kommer med samme processor globalt.

Alle tre Galaxy S23-telefoner er allerede spottet i Geekbench med Snapdragon 8 Gen 2 processoren.

VIL DU VIDE MERE OM SAMSUNG? De seneste Samsung-nyheder, og nyt om tech, kan du modtage i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig gratis netop nu! Frameld når du har lyst.

Mere til historien

Qualcomm’s CEO Cristiano Amon bekræftede en mange årige aftale med Samsung.

Samsung ruller One UI 8 ud: AI-funktioner og optimeret brugerflade

Samsung har startet den officielle udrulning af One UI 8 til en række Galaxy-enheder. Se hvilke her. 

(mere…)
Samsung S25 FE skuffer på ét altafgørende punkt | TEST

TEST: Den har en fremragende skærm, god ydeevne og fin batteritid. Alligevel efterlader den nye Samsung Galaxy S25 FE et vigtigt spørgsmål ubesvaret.

(mere…)
Samsung begynder snart at udsende One UI 8 (Android 16)

Udrulningen af One UI 8 begynder snart, men nogle modeller må vente et par måneder.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 Ultra kan få nedgraderet kamera

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26 Ultra får måske et nedgraderet kamera, når det gælder zoom-delen.

(mere…)
Galaxy S26 Ultra og S26 Pro bliver måske tynde

RYGTE: Et nyt læk antyder et tyndere design for Samsung Galaxy S26 Ultra og S26 Pro

(mere…)
Er det slut med Nova Launcher?

En af de bedst kendte launchers til Android ser ud til at lukke ned. Dermed er en æra slut.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
5 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram