Skal Toyota producere Apple Car?

RYGTE : Repræsentanter fra Apple skulle angiveligt være i Asien og snakke med Toyota om produktionen af den måske kommende Apple Car. 

Apple logo
(Foto: MereMobil.dk)

Vi skrev i går, at rygterne svirrer om at Apple Car vil komme i produktion i 2024. Disse rygter får nu ”nyt liv”. Det forlyder nemlig, at repræsentanter fra Apple er på besøg i Asien, hvor angiveligt taler med Toyota om produktionen af den kommende Apple-bil. Det skriver MacRumors.

Apple starter produktion af Apple Car i 2024

Der har ellers tidligere været rygter om, at Hyundai og Apple overvejede et samarbejde. Ligesom de også skulle have mødtes og talt med Sydkoreas SK Group og LG Electronic i sidste måned. Men nu tyder det altså på, at Apple forsøger at indgå en aftale med Toyota. 

Der er endnu ikke detaljer omkring et eventuelt kommende samarbejde, men Toyota er et kendt og etableret bilmærke, så det vil bestemt ikke være et dumt samarbejde for Apple.

Reuters har tidligere skrevet, at Apple arbejder på udviklingen af et batteri, som har potentiale til at reducere omkostningerne ved elbilsbatteirer + øge køretøjets rækkevidde. Der er fortsat mange, som synes elbilernes rækkevidde er for kort, hvilket afholder dem fra at overveje, at investerer i elbiler endnu.

Kommer Apple med et sådant batteri, så kan det blive en kæmpe nyhed, da det kan ændre hele elbils-markedet. Selvom der kommer flere og flere ladestandere rundt omkring, er det stadigvæk et problem for mange, at man skal holde ind på en tur fra den ene ende af landet til den anden. 

Reuters talte med en, som beskrev Apples ”monocle”-batteri som ”next level” og noget der kan komme på niveau med ”første iPhone”. 

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Apple har angiveligt arbejdet på et ”bil-relateret”-projekt siden 2014, men det har i perioder tydet mere på, at de arbejdede på software. Nu tyder det altså på, at de også arbejder på produktionen af en egentlig bil.

AirPods Pro 3 – Her er hvad vi ved

AirPods Pro 3 er stadig på tegnebrættet for 2025 – her er, hvad vi ved om de kommende in-ears fra Apple.

(mere…)
iPhone 16 solgte bedst

Apples iPhone 16 var den mest solgte globalt i første kvartal af 2025.

(mere…)
Elbiler kører længere end nogensinde

Gennemsnitsrækkevidden på elbiler er steget markant de seneste 5 år.

(mere…)
Meta vil åbne flere fysiske butikker

RYGTE: Meta arbejder på at åbne flere butikker, hvor man kan udforske deres hardware-produkter.

(mere…)
Elbilen kan spare dig for flere tusinde kroner på en overraskende måde

Ny analyse viser, at elbiler indeholder stort potentiale for energilagring og dermed aflastning af elnettet.

(mere…)
Apple åbner ny type iPhone-mobilbetaling i Danmark

Apple er klar med betalingsløsningen Tap to Pay i Danmark.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram