Apple og Hyundai vil udvikle selvkørende biler

Rygterne om en el-bil fra Apple er blusset op igen. Nu forlyder det, at Apple sammen med Hyundai vil udvikle en el-bil.

Hyundai bil
I 2022 kommer en betaversion af en el-bil fra Apple og Hyundai angiveligt på gaden (Foto: Kelvin Valerio)

El-biler, der kan køre selv, er hvad Hyundai og Apple vil producere fra 2024, skriver Korea IT News, ifølge Reuters.

De selvkørende biler skal produceres på fabrikken hos Kia Motors, der er et datterselskab af Hyundai. Kia Motors har fabrik i delstaten Georgia, USA.

Angiveligt kommer en testbil fra samarbejdet ud i 2022.

Historien fik Hyundai-aktierne til at stige med 20 procent, men Hyundai har ikke kommenteret på nyheden om samarbejdet med Apple. I stedet genbrugte Hyundai et tidligere statement om, at de har modtaget henvendelser fra flere mulige samarbejdspartere om en selvkørende el-bil. Heller ikke Apple har kommenteret på sagen.

Oplysningerne om produktionen og timingen er efter historien slap ud fjernet fra Korea IT News, der også skrev, at der kan produceres 400.000 el-biler om året på en ny fabrik, der også har været rygtet.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi vender dig fire gange om ugen de seneste technyheder i indbakken. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Over det seneste stykke tid har der været mange rygter om, at Apple vil udvikle og producere en el-bil. Med historien fra Korea IT News vil rygterne få ny nærring.

GPS-fælden: Har du fået en fartbøde i din ’smart-bil’?

Blink! … så hurtigt bliver du over 1.000 kroner fattigere. Du kan ikke stole på smartbilens hastighedsoplysninger!

(mere…)
iPhone 16e kan nu forudbestilles

Du kan fra i dag forudbestille den nye iPhone 16e, som er den nye budgetvenlige model fra Apple.

(mere…)
Den mest kraftfulde Volvo nogensinde

Volvo ES90 bliver et fremskridt på computerkraft.

(mere…)
Nu er prisen klar på Kia EV6 GT

Kia EV6 GT er klar til det danske marked. De danske priser er netop offentliggjort.

(mere…)
Længere rækkevidde på Tesla Model Y

Tesla melder ud om Model Y. Nye funktioner og længere rækkevidde. Se priserne her.

(mere…)
Apple har fjernet over 135.000 apps

Hvis Apples regler ikke overholdes, er det farvel.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
16 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram