Snart kan iPhone og Apple Watch starte bilen

Apple er klar CarKey, som giver mulighed for oplåsning og start af bilen via iPhone og Apple Watch fra iOS 14.

Apple CarPlay i Audi A3
Apple CarPlay i Audi A3 (Foto: Noel)

Apple er klar til, at lade iPhone og Apple Watch låse bilen op og efterfølgende starte den. Som en del af Apple CarPlay introducerer Apple nu digitale bilnøgler. Navnet på disse er CarKey.

Den kommende BMW5-serie (2021) bliver første bilserie, som kan låses op via iPhone eller Apple Watch. Men på sigt skulle de digitale bilnøgler gerne blive bredt tilgængelig.

iOS 13 er installeret på 9 ud af 10 nyere iPhones

Det er muligt via appen Beskeder at dele den digitale bilnøgle. Apple benytter NFC-teknologien til den digitale bilnøgle. Når du ikke længere synes, at en bestemt person skal have en digital bilnøgle, så kan denne deaktiveres via iCloud.

Når først du har parret bilen med iPhone/Apple Watch, så er det nemt at låse den op. Uret eller telefonen holdes hen til NFC-chippen og bilen vil derefter låses op. Dette vil formentlig være omkring bilens dørhåndtag, at denne er placeret. Efterfølgende kan man enten godkende via FaceID eller TouchID for sikkerhedens skyld. Denne sikkerhedsdel kan også fravælges, hvis man ønsker dette.

CarKey er en del af iOS 14 og vil derfor virke på en række iPhone-modeller helt tilbage til iPhone 6S og iPhone 6S Plus.

iOS 14 og iPadOS 14 kommer til disse enheder

Apple er en del af Car Connectivity Consortium, hvor der arbejdes på at finde en fælles standard indenfor teknologien. Den har fået navnet Digital Key. På nuværende tidspunkt er den ude i version 2.0, der kom i efteråret 2019, men version 3.0 skulle være på vej.

Du kan blive klogere på, hvad iOS 14 ellers bringer af nyheder her.

Mere til historien

Apple CarKey er ikke en total revolution. Faktisk er der allerede bilproducenter, som tilbyder lignende funktioner. Her kræves blot separate apps, hvor CarKey er integreret i iOS.

Læs også:
Apple starter angiveligt produktionen af nye iPhones i juli

Skoda: Officielle billeder af Elroq RS

Skoda har verdenspremiere på deres nye Elroq RS-model i næste uge, men allerede nu er de klar med billeder af den.

(mere…)
Audi fremrykker lancering af ny billigere el-SUV – Q2?

En ny og billigere SUV fra Audi ventes nu at blive lanceret i 2026 i stedet for 2027.

(mere…)
Apple Carplay: Nye funktioner er på vej til din bil

Når iPhone-opdateringen iOS 18.4 frigives, så betyder det også nye funktioner til CarPlay.

(mere…)
Importør: Tesla-priserne falder

Det er risikalt at have importerede Teslaer stående, da priserne falder, lyder det fra en importør.

(mere…)
Farvel til Google Assistent i bilen

Det er snart slut med Google Assistant i bilen. Når Android Auto 14 kommer, så er det Gemini, at du skal tale med.

(mere…)
Årets brugtbil 2025 kan kun blive en elbil

Det er første gang, at det med sikkerheds vides, at Årets Brugtbil bliver en elbil. I år er alle finalister elbiler. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
7 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram