Danske Jabra lancerer konkurrent til AirPods

Danske Jabra lancerer i Las Vegas to nye høretelefoner i konkurrence med AirPods. Målet er fastholde andenpladsen på markedet.

Danske Jabra er klar til at lægge sig i slipstrømmen på Apples succes med trådløse høretelefoner – de såkaldte AirPods. Det oplyser Jabras administrerende direktør René Svendsen-Tune til Reuters.

– “Apple har været med til at udvikle det her marked hastigt, men nu er vi klar til at lancere næste generation”, siger René Svendsen-Tune.

TEST: AirPods er genialt men lyden er ikke optimal

To modeller, tre høretelfoner

Ifølge CNET vil Jabra i Las Vegas på CES præsentere to helt nye modeller: In-ear-modellen Elite 65t, som også vil kunne fås i sportsudgaven Elite Active 65t, og Elite 45e (med nakkebøjle).

Elite 65t ventes i de amerikanske butikker i indeværende måned, mens sportsudgaven og Elite 45e ventes til april.

Ifølge CNET vil begge modeller blive lanceret til konkurrence-dygtige priser på mellem 100 og 190 dollars (mellem 620 og knap 1.200 kroner).

Samtidig vil de have en forbedret ydeevne i forhold til tidligere modeller, batterilevetiden vil være forbedret og så understøtter de ifølge CNET alle større virtuelle assistenter, herunder Amazons Alexa on-the-go.

Apple sidder på det meste

Jabra har dog noget at indhente. Ifølge Reuters blev der i første halvdel af 2017 solgt i omegnen af 900.000 trådløse høretelefoner. Og siden lancering af Airpod i 2016 har den amerikanske techgigant siddet på 85 procent af markedet.

Jabra er nummer to på det marked, men har kun en encifret andel, oplyser René Svendsen-Tune, som mål har en placering som runner up i forhold til Apple for salget i 2018.

Mere til historien

Jabra ejes af GN Store Nord, som på verdensplan er en gigant inden for produktionen af høreapparater. Selskabets afdeling for lyd udgør 40 procent af dets omsætning, mens 60 procent kommer fra salget af høreapparater.

Bagdør til dine personlige iPhone-data droppes måske

Storbritannien dropper måske kravet om en bagdør til Apples iCloud-kryptering efter et stigende pres fra USA.

(mere…)
iPad Pro med M5-chip og 2 frontkameraer ventes år

RYGTE: Senere på året ventes iPad Pro med M5-chip og ikke bare ét men to frontkameraer.

(mere…)
Omregn valuta hurtigt og nemt på din iPhone

TIP: Da Apple frigav iOS 18, kom også en række smarte funktioner i Lommeregner-appen. Se dem her. 

(mere…)
iOS 26 Public Beta forventes denne uge 

Det tyder på, at Apple i denne uge vil frigive den første public beta version af den kommende iOS 26. 

(mere…)
Apples nye “HomePad” udskydes til foråret 2026 

Grundet en større opdatering af Siri ser det ud til, at Apple udskyder deres HomePad til foråret 2026. 

(mere…)
iPhone 17 farverne er lækket

Farverne på den kommende iPhone 17-serie er angiveligt lækket.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram