iPhone 8 bliver med avanceret ansigtsskanner

RYGTE: Apple dropper fingersensor og sender iPhone 8 på markedet med en ansigtsgenkendelse.

Når Apples kommende topmodel afsløres, vil det blive med en avanceret ansigtsskanner. Det siger de seneste rygter fra rygtebørsen.

Det er det koreanske medie Korea Herald, som citerer en unavngiven kilde. Men hvis rygterne er sande, så dropper Apple finger-sensoren på fronten, og placerer istedet en sensor, som kan genkende et ansigt på ganske få mikrosekunder.

Hvad der sker med hjem-knappen er der ikke et svar på, men topmodellen, som oftest kaldes iPhone 8, vil således blive født med en hel glasfront uden knap – hvis rygtet taler sandt.

Korea Herald mener også at vide, at skærmen på iPhone 8 ikke vil være buet, som det er forudsagt og antaget adskillige gange på rygtebørsen.

Således afliver det koreanske medie, at Apple skulle følge efter sin største konkurrent, Samsung, som siden 2015-modellen Galaxy S6 Edge har satset på buede skærme og nærmest har været ene om det.

Apple har fortsat ikke meldt en dato ud for afsløringen af det nye flagskib på smartphone-fronten, men de fleste medier snakker om en lancering i september – ganske som it-giganten har tradition for.

Mere til historien

Mens Apple tilsyneladende dropper fingersensoren til fordel for ansigtsgenkendelse har Qualcomm en prototype kørende, hvor en fingersensor kan registrere din finger gennem skærmen. Den type skærm vil dog næppe blive almindeligt på smartphones før i løbet af 2018.

iPhone 17 Pro: Fra luksuslegetøj til seriøst arbejdsværktøj | TEST

(mere…)
MacBook Pro med OLED og Touch-skærm kan lande næste år

RYGTE: Et nyt rygte for MacBook Pro antyder, at modellen kan få touchskærm sammen med OLED.

(mere…)
Nu kan Apple Watch tjekke efter forhøjet blodtryk – virker også i Danmark

KORT NYT: Apple har fået godkendt deres blodtryksmåling via Apple Watch i flere lande, heriblandt Danmark.

(mere…)
iOS 26 kan hentes – her er nyhederne

Vi har samlet et overblik over alle nyheder om iOS 26 i denne artikel, så du ved, hvad du kan se frem til.

(mere…)
iPhone 17-serien får stærk salgstart

En ny analyse antyder en stærk salgsstart for den nye iPhone 17-serie, men særligt én model skiller sig ud.

(mere…)
Nu kommer årets store opdatering til din iPhone

Apple frigiver den næste store opdatering til iPhone mandag. Der er også nyt til Apple Watch, iPad og Mac. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram