Galaxy S8 Active – specifikationerne er lækket

Så er specifikationerne på Samsung Galaxy S8 Active i omløb. Ligheden med Galaxy S8 er enorm. Vi har samlet dem her.

S8 Active

Lækket billede af Samsung Galaxy S8 Active (Foto: Android Police m.fl.)

Vi har tidligere bragt lækkede billeder af Samsung Galaxy S8 Active, og nu følger et læk med detaljerede specifikationer af den kommende hårdføre version af Galaxy S8.

Det står ifølge klart, at Galaxy S8 Active kommer med 5,8 tommer Super AMOLED skærm. Opløsningen 2960 x 1440 pixels. Til sammenligning har Galaxy S8 også 5,8 tommer skærm med 2960 x 1440 pixels i opløsning.

S8 Active kommer ligeledes med Gorilla Glass 5 og Snapdragon 835 chipset (Den version af S8 der kom i bl.a. USA brugte Snapdragon. I Danmark har S8 Exynos chipset).

Der er 4 GB RAM og 64 GB hukommelse. Hvis der er brug for mere plads kan man udvide med MicroSD-kort på op til 256 GB. Det skriver GSMarena.

Her er Samsung Galaxy S8 Active

Kameraet på 12 megapixels er ligeledes ens med det vi finder i S8 og S8+.

Herunder har vi samlet specifikationerne på S8 Active i overblik. Læg særligt mærke til størrelsen og vægt, i forhold til Galaxy S8. S8 Active har taget en del på, hvilket skyldes den skal være mere modstandsdygtig overfor hård behandling.

Der er fortsat ingen detaljer om hvorvidt vi skal forvente en lancering i Danmark.

Galaxy S8+ lanceres i Rose Pink

Specifikationer: Galaxy S8 Active

– Skærmtype: Super AMOLED
– 5,8” (2960 x 1440 pixels) med Gorilla Glass 5
– IP68 vandafvisende – military-grade body
– 4 GB RAM
– Qualcomm Snapdragon 836 (octa-core)
– Kamera 12 megapixels (f/1.7)
– Frontkamera: 8 megapixels (f/1.7)
– Bluetooth 5.1, Wi-Fi, NFC, MST, A-GPS, Glonass
– Android 7.0 Nougat
– Størrelse: 152,1 x 74,9 x 9,9 mm (S8: 148,9 x 68,1 x 8,0 mm)
– Vægt: 207 gram (S8: 155 gram)
– Farveudgaver: Meteor Gray, Titanium Gold

Mere til historien

Forgængeren Galaxy S7 kom også I en mere holdbar udgave som S7 Active. Men denne blev ikke lanceret i vores markedsområde.

Samsung genoptager snart udrulningen af One UI 7

Udrulningen af One UI 7 har været ret hullet, og kort efter opdateringen blev udgivet, blev den trukket tilbage igen.

(mere…)
iPhone Fold vil bruge Samsung-skærme

RYGTE: Når Apples kommende foldbare iPhone udkommer, ventes det at blive med en skærm fra Samsung Display.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Flere prisjusteringer for Google Pixel er på vej

RYGTE: Når vi får Google Pixel 10-serien, bliver det måske med flere prisjusteringer – både til den gode og den dårlige side.

(mere…)
Nye detaljer om Samsung Galaxy Z Fold7

Den kommende Samsung Galaxy Z Fold7 har fået lækket flere af sine opgraderinger. Her er et overblik.

(mere…)
Tidligere iPhone-designer arbejder på nyt stort AI-produkt

Den velkendte Jony Ive, som i mange år stod i spidsen for designet af flere Apple-produkter, arbejder på et nyt ret specielt produkt.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram